ELEMENTI ELEKTROINSTALACIJE


KUPAONSKI INDIKATOR




            Ovu temu sam namjerno ubacio, i biti će najkraća i najjednostavnije objašnjena: NE DIRAJTE KUPAONSKI INDIKATOR!!!
123123
            Naime, za izvedbu kupaonske  instalacije postoje propisi koji se razlikuju od propisa za izvedbu električne instalacije u ostalim prostorijama upravo zbog potencijalne opasnosti od, laički rečeno,  udara električne struje u kupaoni. Kupaona je sjecište vodovodnih i električnih instalacija, u kojoj dolazi do velikih koncentracija vlage u zraku, nehotičnih zapljuskivanja i neželjenih havarija na vodovodnim instalacijama, i u slučaju neispravno izvedene električne instalacije može doći do nesreće! Zato izvedbu električne instalacije u kupaoni prepustite isključivo stručnjaku!

2222
       Na slici je prikazan uprošćen izgled spojenog indikatora. Na standardni indikator za tri trošila (rasvjeta, bojler, grijalica) priključuje se ukupno 12 (dvanaest) vodiča, tako da svaki prekidač u indikatoru predstavlja dvopolnu sklopku koja razdvaja i fazni i nulti dio strujnog kruga istodobno









Slika - prikaz pravilnog i neispravnog spajanja kupaonskog indikatora

            Ako na indikatoru prilikom montaže primijetite premosnice („brike“), to jest kratke komade vodiča koje povezuju dva ili tri prekidača kako je prikazano na slici precrtanoj crvenom crtom, tad budite svjesni da je taj indikator spojen nestručno i nepravilno, i da je scenarij za moguću nesreću napisan!

            Ponavljam, ne upuštajte se u samostalnu izvedbu kupaonske instalacije i spajanje indikatora! Pozovite stručnjaka!










KUTIJA ZA IZJEDNAČAVANJE POTENCIJALA




            Ili kutija za izjednačenje potencijala.
2111888
            Ako negdje u kupaoni ne postoji neugledan sivi ili bijeli poklopac (vidi sliku), tad vam je kupaona potencijalno opasno mjesto što se tiče strujnog udara! Ali, ne želim vas plašiti, jer kupaone starijeg datuma nemaju ugrađenu instalaciju za izjednačavanje potencijala, stoga obratite pozornost na to prilikom slijedećeg renoviranja kupaone.

            Čemu služi kutija za izjednačavanje potencijala? Laički rečeno, služi za spajanje svih metalnih dijelova na kojima bi moglo doći do strujnog udara sa uzemljenjem. Znači, svi priključci za slavine, ventili, priključak za perilicu rublja, priključak za električnu grijalicu vode (bojler), kada - pogotovo ako je metalna, metalni izljevi i metalne konstrukcije moraju se spojiti na uzemljenje, kako bi eliminirali mogućnost strujnog udara preko vodovodne instalacije, ili omogućili pravilan rad zaštitnih elemenata na instalaciji u slučaju havarije. To spajanje vrši se podžbukno, prilikom izrade vodovodne instalacije, vodičem koji mora biti kvalitetno spojen sa metalnim dijelom (spoj mora biti zaštićen od korozivnih utjecaja vlage, vode i kemikalija), i metalnom spojnicom koja se nalazi u kutiji za izjednačavanje potencijala, koja pak je vodičem odgovarajućeg presjeka spojena sa uzemljenjem. Bez brige zbog vizualnog dojma; svi spojevi postaju oku nevidljivi i sakriveni  nakon oblaganja kupaonskih zidova npr. keramičkim pločicama! Izjednačavanje potencijala mora se izvršiti i na ostalim mjestima u stambenom objektu, kao što su kuhinja, WC, slavine za vodu izvan objekta…

            Iako je zakonom propisana obavezna ugradnja kutija za izjednačavanje potencijala, napominjem da je kvalitetna izvedba (bez razmišljanja o uštedi)  ulaganje u osobnu sigurnost, u opuštenost prilikom uporabe vodovodnih instalacija, bez straha da će vas jednog dana na slavini „udariti struja“!



ELEKTROMOTORNI POGONI U KUĆANSTVU




            U novije vrijeme postoji čitav spektar elektromotornih pogona za ugradnju u kućanstvu. Daljinski upravljanim elektromotorom danas se može opremiti kompletna stolarija, svi funkcionalni i dekorativni elementi koji služe za zatvaranje prostora… Pošto je ovo izuzetno široko područje nabrojati ću najčešće tipove elektromotornih pogona za upotrebu u kućanstvu:

-          Dvorišna vrata (kapija) – klizna ili okretna

-          Garažna vrata – rolo, okretna ili klizna

-          Ulazna kućna vrata (razmislite o ugradnji staklenih automatskih vrata koja mogu poslužiti kao vjetrobran; izuzetno su korisna u pogledu poboljšanja energetske učinkovitosti vašeg doma), kao i sva ostala vrata u objektu

-          Prozori – okretni, klizni, krovni…

-          Rolete

-          Vanjska rolo sjenila i venecijaneri

-          Tende

-          Unutarnja sjenila i zavjese…

            Svaki od nabrojanih elemenata može se upravljati prekidačima ili daljinskim upravljačima. I svaki od njih može se integrirati u sustav kućne automatizacije.

            Kao posebnu kategoriju elektromotornih pogona moram spomenuti i elektromotorne sustave za otvaranje svih tipova ladica i vrata na namještaju.



KUĆNI RAZDJELNIK


13123


            Kao uvod u sustave instalacija opisat ću kućne razdjelnike – glavni element kućne elektroinstalacije. Kućni razvodni ormarić, ili stručnije kućni razdjelnik  dio je instalacije u koji se ugrađuju zaštitne jedinice – zaštitna sklopka i osigurači. No, je li baš tako?

            Naime, modernizacija električnih instalacija donijela je i modernizaciju opremanja kućnih razdjelnika. Zbog povećanih zahtjeva za raznovrsnim priključcima, kao i zbog povećanja broja strujnih krugova, u stambenim se objektima osim glavnog razdjelnika ugrađuju i etažni (katni) razvodnici. U njih se, uz FID i KZS sklopke te rastalne ili automatske osigurače ugrađuju i dodatni sklopni elementi – transformatori, prenaponska zaštita, sklopnici, upravljači, komunikatori… U nekoliko riječi opisati ću svakog od njih.

            Krenimo redom. Glavni kućni razdjelnik postavlja se na prikladno mjesto, npr. u hodniku. Pogodan je za ugradnju zaštitnih i ostalih elemenata, već prema potrebi. Katni razvodnici postavljaju se na prikladna mjesta po etažama, podrumu, potkrovlju, radioni, vanjskim objektima… i služe za priključenje samo tog dijela instalacije.

            Preporuka je da ugradite sklopnik za isključenje etažnih strujnih krugova i sklopnik za isključenje strujnih krugova u prizemlju – u glavnom kućnom razdjelniku. Na taj način moći ćete u slučaju radova isključiti napon samo u jednom dijelu stambenog objekta.

            Izbor elemenata za opremanje kućnih razdjelnika je ogroman; opisat ću ukratko samo neke od njih, kako bi vam proširio vidokrug mogućnosti ugradnje raznovrsnih sistema prilikom adaptacije ili novogradnje.
12312

Elementi za ugradnju u kućne razdjelnike 
            Na slici 1 i 2 prikazani su sklopnici (sklopke). Mogu ličiti na automatske osigurače, ali nemaju funkciju nadstrujne zaštite. Mogu poslužiti za uključenje ili isključenje  jednog dijela instalacije, pojedinačnih strujnih krugova kao i čitave instalacije (praktičniji su za rukovanje od ručice na FID sklopki), a mogu poslužiti i za upravljanje. Izrađuju se mehanički (sa ručicom ili tipkama) i elektromehanički sklopnici (releji).

             Slika 3 prikazuje bistabil – element za upravljanje rasvjetom. Koristi se za rasvjetu gdje je potrebno više mjesta uključenja; tada se na mjesta uključenja spajaju tipkala, a rasvjeta se uključuje - isključuje  pomoću bistabila.

            Na slici 4 prikazan je luksomat – svjetlosna sklopka. On dobiva informaciju o količini osvjetljenja iz senzora koji se ugrađuje izvan objekta, i služi za uključenje – isključenje rasvjete.

            Slika 5 prikazuje programabilnu vremensku sklopku – timer. Služi za uključenje dijelova električne instalacije u određeno vrijeme; pogodan je za izvedbu tzv. dirigirane potrošnje.

            Na slici 6 prikazan je stepenišni automat. Služi za uključenje rasvjete od 0,5 – 15 minuta. Pogodan je za uključenje ventilatora.

            Slika 7 prikazuje dimer – regulator jačine osvjetljenja. Na njemu se podešava intenzitet svjetla, dok se uključenje rasvjete vrši pomoću prekidača.

            Slika 8 prikazuje upravljač za žaluzine; time se izbjegava ugradnja upravljača neposredno uz prozore.

            Na slici 9 prikazan je transformator za napajanje kućnog zvona. Postoji široka lepeza ugradbenih transformatora i ispravljača za različite namjene.

            Slika 10 prikazuje zujalicu – zvono. Može služiti i za dojavu greške u nekom sustavu.

            Na slici 11 prikazan je signalni element sa ugrađenim LED diodama – pruža nam informaciju o radu nekog sustava.

            Slika 12 govori sama za sebe – prikazana je utičnica. Može se spojiti preko osigurača između FID sklopke i sklopnika; u tom slučaju kad sklopnikom isključimo kompletnu instalaciju, jedino mjesto koje ostaje pod naponom je utičnica u razdjelniku.

            Na slici 13 prikazan je katodni odvodnik prenapona. Na ugradnji odvodnika nemojte štedjeti!

            Slika 14 spada u kategoriju mjernih elemenata. Prikazan je mjerač utrošene električne energije. Taj mjerač može poslužiti samo kao kontrolno brojilo potrošnje određenih dijelova instalacije.

            Na slici 15. prikazan je voltmetar – mjerač napona. Ako imamo potrebu za kontrolom napona svake faze potrebno je ugraditi tri voltmetra.

            Slika 16 je elektronski ampermetar – mjerač jačine struje. Može služiti za mjerenje jakosti struje npr. nekog velikog potrošača.

            Na slici 17 prikazan je komunikacijski centar – modul kojim putem GSM uređaja možemo pratiti rad instalacije ili upravljati njome.

            Slika 18 prikazuje upravljački programabilni relej – za upravljanje složenijih funkcija dijelova instalacije (npr. rasvjeta, zalijevanje…)

            Na slici 19 prikazan je univerzalni logički modul; služi za prikupljanje podataka i upravljanje složenijim funkcijama.

            Na slici 20 prikazana su dva modula za izvedbu kućne automatizacije.

Pokušao sam u najkraćim crtama opisati predstavnike najbitnijih skupina elemenata za ugradnju u kućne razdjelnike. Razdjelnici su ishodišne točke za većinu sustava koji ću opisati kasnije, zato naglašavam njihovo značenje i napominjem da se o opremanju kućnih razdjelnika detaljno posavjetujete sa stručnjakom.


BISTABILI


21321


Bistabil - princip rada
            Bistabili (slika 1) su elementi električne instalacije namijenjeni za ugradnju u kućne razvodnike ili za ugradnju u modularne sustave. Princip rada bistabila najbolje ću laički opisati usporedbom sa radom stubišne rasvjete: mnogo tipkala koji uključuju ili isključuju jednu svjetiljku. S time da bistabil nije vremenska sklopka – prvim pritiskom na bilo koju tipku uključujemo rasvjetu, dok je drugim pritiskom na bilo koju tipku isključujemo. Za razliku od stubišne rasvjete, kad uključimo rasvjetu upravljanu bistabilom, ona radi tako dugo dok ne pritisnemo bilo koju tipku...

            Kako on radi? U principu bistabil je zamjena za klasične izmjenične i križne linije (linije za paljenje – gašenje jednog rasvjetnog mjesta sa više prekidača) s time da za uključenje – isključenje ne koristi prekidače, već tipkala (poput onih za paljenje stubišne rasvjete). Naime, na bistabil su priključena tipkala (slika 2). Za ožičenje tipkala potrebno je manje vodiča nego za izmjenično – križne linije, a i njihov presjek može biti manji. Kad pritisnemo bilo koju tipku, bistabil uključuje rasvjetu. Ponovnim pritiskom na bilo koju tipku bistabil gasi rasvjetu. I to je to.

            Zašto baš bistabil? Ako ništa drugo, onda radi estetskog izgleda; nije potrebna šuma prekidača po hodnicima koji su u kojekakvim položajima („uključeni prema gore“ ili „prema dolje“). Grupe za uključivanje sa tipkama puno je ljepše vidjeti nego prekidače. Osvijetljene tipke tipkala estetski su privlačnije. Zatim, zbog jednostavnosti izvedbe možemo ugraditi puno više tipkala za uključenje određene svjetiljke, a i jednostavniji su za ugradnju u grupno uključenje rasvjete i centralno upravljanje rasvjetom.



NADZOR ISKAPČANJA



123123

            Nadzor iskapčanja je nadzor pregaranja ili iskapčanja osigurača u slučaju preopterećenja ili kratkog spoja , odnosno nadzor prisutnosti napona u pojedinim strujnim krugovima. U slučaju potrebe neprekdnog napajanja pojedinih uređaja postoji bojazan pregaranja rastalnog ili iskapčanja automatskog osigurača dotičnog strujnog kruga. Uređaj bi bez nadzora mogao ostati dulje vrijeme izvan funkcije. U tu svrhu možemo nadzirati strujni krug (osigurač) uređaja na više načina. Najprikladniji način je nadzor ispravnosti osigurača.

            Na slici 1 prikazan je slučaj nadzora osigurača putem releja; relej se napaja iz strujnog kruga iza osigurača. U slučaju pregaranja ili iskapčanja relej otpušta i preko kontakta daje informaciju o prekidu napajanja nadziranog strujnog kruga. Na ovaj način mogu se nadzirati i rastalni i automatski osigurači, FID sklopke, KZS sklopke, namjerno iskapčanje teretnih sklopki i slično.

            Na slici 2 prikazan je nadzor automatskog osigurača putem pomoćnog kontakta koji je mehanički povezan sa mehanizmom osigurača. U slučaju kratkog spoja automatski osigurač prebacuje polugu u položaj isključenja a preko nje i mehanizam pomoćnog kontakta.

            Slika 3 je prikaz grupe od 3 nadzirana osigurača putem releja. U slučaju iskapčanja bilo kojeg osigurača uključuje se signalizacija greške putem nadzornih releja: aktivira se zujalica (prikazana na slici 3 lijevo). Paralelno sa zujalicom ili umjesto nje kao nadzor može poslužiti i sirena, signalne svjetiljke i sl. Na isti način se umjesto nadzornih releja mogu upotrijebiti i osigurači sa pomoćnim kontaktom (slika 2). Strujni krug za nadzor (sirene, zujalice, svjetlosna signalizacija) može se izvesti i sa napajanjem iz uređaja za neprekidno napajanje – UPS – a.

            Čemu služi nadzor iskapčanja? U kućnoj upotrebi može biti namijenjen za kontrolu strujnog kruga centralnog grijanja, hladnjaka ili zamrzivača, velikih potrošača poput termoakumulacionih peći i električnih grijalica vode i slično. U ruralnom području nadzor iskapčanja idealan je za kontrolu rada inkubatora i grijalica za perad itd.



PONOVNI UKLOP




            Zamislite situaciju: vratite se s godišnjeg odmora, a u kući mrak! Nema svjetla, hladnjak i zamrzivač otopljeni, požutjela trava u dvorištu unatoč sustavu zalijevanja u koji ste uložili mnogo novca… Zbunjeni susjed kojem ste ostavili ključeve pravda se dolaskom po danu pa nije primijetio da nema struje, ili nerazumijevanjem u električne instalacije… Pregršt neželjenih situacija zbog banalne greške – kvara na kablu sustava navodnjavanja koji je prouzročio pregaranje osigurača, ali i izbacivanje zaštitne FID sklopke!
13132
            Da li se takve situacije mogu izbjeći? U nekim slučajevima mogu! Naime, iskapčanje glavne zaštitne sklopke mogu prouzročiti uzroci koji ne utječu na daljnji rad instalacije: kratki spoj pri kom je istodobno pregorio osigurač pa se instalacija bez problema može pustiti u pogon, kvar koji se otklonio sam po sebi (npr pucanje nekog kabla pri čemu je došlo do kratkotrajnog kratkog spoja vodiča i uzemljenja), iskapčanje zbog udara groma u blizini (pri čemu je prenaponska zaštita zaštitila instalaciju, ali je uslijed induciranog napona izbacila glavna sklopka) i slično. Instalacija se bez problema može pustiti u pogon kad je jedan strujni krug u kvaru; zaštitni elementi tog dijela instalacije odvojili su ga od napajanja.

            No, što učiniti kad dulje vrijeme nismo kod kuće? U tu svrhu se prilikom izvedbe električne instalacije u glavni razvodnik ugrađuje grupa modula za automatski ponovni uklop i daljinsko upravljanje.

            Kako taj sustav radi? Rad modula za ponovni uklop u potpunosti je automatiziran. Na zaštitnu FID sklopku mehanički se povezuju moduli za uklop i daljinsku kontrolu. U slučaju iskapčanja FID sklopke (ili grupe osigurača) modul za ponovni uklop mehanički uključuje zaštitnu sklopku. U slučaju ispravnosti instalacije zaštitna sklopka ostaje uključena a modul za ponovni uklop vraća se u osnovno stanje. Međutim, u slučaju kvara zaštitna sklopka trenutno izbacuje i u instalaciji se neće dogoditi ništa (to je kao kad sami pokušamo uključiti FID sklopku ali ona i dalje izbacuje radi nepoznatog kvara). Modul za ponovni uklop pokušava uključiti FID sklopku ukupno 5 puta: nakon 20, 30, 70 sekundi, 10 minuta i jednog sata. U slučaju neuspjeha nakon posljednjeg pokušaja moguće je uključenje zvučnog alarma ili dojavnika.

            Pomoću dodatnog modula može se vršiti i daljinsko upravljanje zaštitnom sklopkom. Uključenjem ponovnog uklopa u sustav automatizacije (koji, naravno, mora biti napajan iz UPS – a), ponovni uklop postaje sastavni dio sustava za tehničku zaštitu objekta i sustava za daljinski nadzor i upravljanje putem telefona ili Interneta.




DIRIGIRANA POTROŠNJA




            Dirigirana potrošnja je vrsta potrošnje električne energije koja je određena nekim uslovom – vremenom, fizičkom promjenom, količinom osvjetljenja… U našem slučaju radi se o potrošnji koja je određena vremenom. Naime, sva kućanstva koja imaju dvotarifni model plaćanja znaju da im taj model omogućuje korištenje skuplje i jeftinije električne energije, ovisno o dobu dana kada je koriste. Prikazan je sklop dirigiranje potrošnje za upravljanje električne grijalice za vodu – „bojlera“.
213123
            Princip rada je vrlo jednostavan. U strujni krug električne grijalice vode potrebno je ugraditi vremenski prekidač (popularno zvan „tajmer“) kojih danas ima izobilje na tržištu. Napominjem da se radi o programabilnim vremenskim prekidačima, na kojima se može bilo mehanički (podešavanjem graničnika na satnom mehanizmu), bilo pomoću ugrađenih tipki podesiti vrijeme rada tokom 24 sata, odnosno vrijeme uključenja ili isključenja uređaja.

            Za električnu grijalicu vode potrebno je od jedan sat do tri sada rada da zagrije vodu na željenu temperaturu. Ako želimo ostvariti uštedu na potrošnji električne energije, tada je poželjno da uključimo grijanje vode u vrijeme niže tarife – jeftinije struje. Međutim, da bi izbjegli svakodnevno dežuranje kako bi pravovremeno uključili ili isključili zagrijavanje, električnu grijalicu vode možemo vrlo jednostavno spojiti na sistem dirigirane potrošnje.

            Na slici 1 prikazan je spoj vremenskog prekidača na strujni krug električne grijalice vode. Tajmer se spaja u strujni krug između osigurača (koji nisu prikazani na slici) i dvopolnog prekidača kupaonskog indikatora P1. Na vremenskom prekidaču – tajmeru podesi se vrijeme uključenja – isključenja električne grijalice vode, i sistem može početi sa radom. U normalnim okolnostima, tajmer će isključiti električnu grijalicu vode tijekom dana, a uključit će je ili navečer, ili pred jutro, prema tome kako smo podesili vrijeme rada na vremenskom prekidaču. Zagrijavanje vode se može jednostavno prekinuti isključenjem na prekidaču kupaonskog indikatora P1. Međutim, većina vremenskih prekidača ima mogućnost ručnog upravljanja, što znači da na vremenskom prekidaču možemo uključiti zagrijavanje vode i izvan podešenog vremena. Obratite pozornost na to prilikom nabave vremenskog prekidača.

            Na slici 2 prikazan je spoj električne grijalice vode preko releja R1 spojenog na vremenski prekidač. Naime, svaki vremenski prekidač ima u sebi kontaktni sklop za uključenje – isključenje trošila, koji pak ima predviđenu maksimalnu snagu (W) ili struju (A). U slučaju da električna grijalica vode ima veću snagu od snage naznačene na vremenskom prekidaču, tada trošilo spajamo preko prikladnog elektromagnetnog kontakta (releja R1) sa nazivnom snagom većom od snage električne grijalice vode. U tom slučaju vremenska sklopka upravlja relejom R1, koji pak uključuje – isključuje zagrijavanje vode. Na taj način možete izvesti i dirigiranu potrošnju za termoakumulacionu peć, rasvjetu za koju želite da radi samo za vrijeme niže tarife…

            Dirigirana potrošnja ostvaruje značajne uštede u potrošnji električne energije. Nakon ugradnje sistema (mala sličica na slici 2) na električnu grijalicu vode (Končar od 100 litara sa 2 kW grijačem, podešen za prilično vruću vodu, sa dva člana domaćinstva koja je obilno koriste) izračunao sam da trošak zagrijavanja vode iznosi oko 30 - 40 kuna mjesečno…
92Dirigirana potrošnja električne grijalice vode