„URADI SAM“




         Evo i malog kutka za „uradi sam“ majstore i one koji to žele postati!



MALI ELEKTRIČARSKI RJEČNIK




         Ne, ovo nije pokušaj stvaranja novog pravopisnog portala, niti je gramatički netočan naslov nastao slučajno! Niti je ovaj post namijenjen struci, niti je namijenjen jezičnoj edukaciji svekolikog hrvatskog pučanstva! Pošto laici koriste kojekakve nepravilne i pogrešne nazive za osnovne komponente koji sačinjavaju elektoinstalacije, namjena mi je slikovno prikazati elemente o kojima pišem, radi lakšeg snalaženja. I to je to!
131347777
Slika 1 – utičnica, "šuko - utičnica". („Šteker“, „štek-doza“, ali i potpuno nepravilno „šalter“).

Slika 2 – utikač. (Netko ga naziva i „šalterom“, uglavnom ista priča kao o „štekeru).

Slika 3 – prekidač. (E tu ima koječega:  „šalter“, „šteker“…, očigledno brkanje pojmova).

Slika 4 – rastalni osigurač. („Ziherung“, kod kojeg nikako ne provjeravajte teoriju o „jednoj licni na 4 ampera!!!“).

Slika 5 – svjetiljka, rasvjetno tijelo, armatura za rasvjetu… („Lampa“,  „žarulja“, svjetlo…).

Slika 6 – žarulja, sijalica. (Opet „lampa“…).

Slika 7 – instalacioni kabel PP-Y. (Za moju PGP generaciju ne shvaćam što je smetalo starom nazivu…).

Slika 8 – vodič, P vodič. (Žica, „drot“, opet pogrešno „kabel“).

Eto. Nekoliko primjera jezične zavrzlame. Mene ne čudi jer sam navikao kad mušterija pokušava objasniti da „ne može uštekati šteker u šalter“ ili da mu je „pregorio šteker za rasvjetu“ ili „šalter od veš – mašine“…



ELEKTRIČARSKI ALAT




ZA MAJSTORE TIPA „URADI SAM“



         Odlučili ste se za, hm, samogradnju, imate dovoljno iskustva, znanja i volje da sami postavite jednostavnu električnu instalaciju u (recimo) garaži (onaj „hm“ je zato jer ne smijem reći više od toga, zato što se samogradnja električne instalacije baš ne podudara sa važećim zakonima i propisima), pribavili ste tristotinjak metara kabela, pedesetak razvodnih kutija, dvije vreće gipsa i pola prikolice pijeska, imate torbu ili kutiju s osnovnim alatom…

         Prije no što zasučete rukave opisat ću vam nekoliko alatki koje će vam uvelike olakšati posao! Naime, o onom alatu koji svaki „uradi sam“ majstor ima kod kuće, nema smisla trošiti riječi, zar ne?
1231231
         Krenimo redom. Na slici 1 prikazana su kliješta za skidanje izolacije (kliješta za „blankiranje“, „blankir cange“). Imaju vijak za podešavanje dubine zareza, služe za skidanje izolacije sa vodiča („žice“). Moram napomenuti da budete vrlo oprezni prilikom skidanja izolacije, kako ne bi oštetili bakreni vodič ispod nje! Takvo oštećenje je i strujno (smanjen je presjek vodiča) i mehaničko, pa prije no što krenete sa skidanjem izolacije sa vodiča uvježbajte tehniku na nekom starom komadu kabla.

         Na slici 2 prikazana su automatska kliješta za skidanje izolacije sa vodiča; pritiskom na ručice sama prihvaćaju vodič, imaju kalibrirano sječivo prema presjeku vodiča (prema „kvadraturi“), i skidaju točno određenu duljinu izolacije! Ako pazite na kalibraciju, tj. na odgovarajući promjer sječiva, ta kliješta su izuzetno praktična, brza i gotovo je nemoguće s njima oštetiti vodič! Samo pazite prste! Vrlo su nezgodna za početnike!

         Na slici 3 prikazana su okrugla kliješta („rund cange“), nemaju sječivo već dvije okrugle poluge čiji se promjer sužava prema vrhu. Takva kliješta su nezamjenjiva za oblikovanje prstena (omče) od vodiča koji ćete pomoću vijka učvrstiti na prekidač ili utičnicu.

         Slika 4. Teška artiljerija! U kompletu alata sigurno imate kliješta za sječenje (sječice, „cvik cange“). No, namjeravate li raditi sa višežilnim kablovima, tada je sječenje kablova, pogotovo onih debljih, pomoću njih prava muka! Preporuka je da nabavite kliješta za sječenje kablova! Puno su jača, imaju oblik sječiva prilagođen kablu, doduše jesu skupa ali riješit će vas nepotrebnih žuljeva! Jer sječenje kabla pomoću sjekire i panja može biti vrlo opasno…

         Slika 5. Nož za skidanje izolacije (nož za „blankiranje“, „jokari“…). Iako ima kratko sječivo, prvenstveno služi za skidanje izolacije sa kablova! Uhvatite ga u ruku, palcem pritisnite onaj metalni dio pod njim i primijetit ćete da taj dio zajedno sa sječivom putuje naprijed – natrag. Ispod tog metalnog dijela nalazi se malena oštrica. Princip rada je jednostavan: Gurnite metalni dio naprijed, obuhvatite njime kabel, otpustite pritisak neka ga ugrađena opruga povuče unatrag, okrenite nož dva – tri puta na mjestu okolo kabla i povucite ga preko završetka; maleno sječivo koje sam ranije spomenuo zarezat će vanjsku izolaciju kabla, i skidanje iste više nije nikakav problem! Napominjem da se na nožu nalazi vijak za regulaciju dubine zareza, i budite posebno oprezni na to! Naime, sječivo mora zarezati samo vanjsku izolaciju kabla, dok unutarnja izolacija vodiča mora ostati netaknuta! Malo prakse i to je to! I opet: čuvajte prste! Nikako nemojte pokušavati obuhvatiti prst umjesto kabla! Vrlo je bolno! I da dodam – nož za skidanje izolacije nezamjenjiv je za rezanje instalacionih PNT cijevi!

         Slika 6. Univerzalni nož za skidanje izolacije! Vrlo koristan alat, ali… Na tržištu postoji mnoštvo noževa sa mnoštvom funkcija (skidanje kablovske izolacije, skidanje izolacije s vodiča, sječenje, samo da ne pjeva i kuha kavu…), no ipak savjetujem nabavku jednog! Naime, za skidanje izolacije sa tanjih kablova i koaksijalnih (antenskih) kablova puno su praktičniji nego nož na slici broj 5. Što se rukovanja tiče… pročitajte priložene upute za rukovanje. Ovo objašnjenje je jednostavnije, jedino ako želite da opisujem sve funkcije poput opisa švicarskog noža…

         Slika 7. Udarna bušilica („štemerica“, nije „hiltijevka“ već ima nepoznato geografsko porijeklo) Spada u kategoriju „vjerovali ili ne“, ali zloslutno dalekoistočno porijeklo i poimanje kvalitete ove bušilice u većini slučajeva potpuno je pogrešno!!! Naime, za vrlo malo kuna dobivate i udarnu bušilicu koja zadovoljava većinu vaših potreba za bušenjem rupa u cigli i betonu, zatim električni čekić (no dobro, po domaće „štemerica“), i osnovnu garnituru svrdala za beton i sjekača („štemajzla“, kako je težak naš materinji jezik na gradilištu, zar ne?) za ciglu i beton. I što je najvažnije, radi! Čak izvrsno radi, za potrebe samogradnje sasvim zadovoljavajuće, i uz malo pažnje  i WD - a 40 vjerojatno će nadživjeti sve vaše poslove! O uštedi na vremenu i fizičkoj snazi da i ne govorimo!

         I na kraju, slika 8, koja sigurno mami komentar „gle luda čovjeka“! Kanta za pepeo? Što će nam sad to? Pokušajte usisati vašim teško stečenim usisivačem pijesak, komadiće cigle, gips, vapno, opuške, komade izolacije… i sve ono što ostane na podu nakon radova a nije podleglo metli i lopati. Vjerojatno će vrećica za smeće za tren biti puna, i provest ćete više vremena na promjeni skupih vrećica nego na usisivanju! Kanta za pepeo idealno je rješenje za gradilište! Jeftina je, ima veliku zapremninu i, ne smeta joj nikakva prljavština! Sastoji se od posude, poklopca i dva otvora; na jedan se spaja usisivač, a na drugi savitljiva cijev kojom skupljate nečistoću po prostoriji. Dovoljno je vaš usisivač za prašinu spojiti za na to predviđeno mjesto, uključiti ga… i većina grubog smeća, pijeska, šute ostaje u posudi za pepeo. Vrlo, vrlo praktično! A ujedno može poslužiti i za čišćenje kamina…



Eto. Opisao sam nekoliko korisnih alatki koje ćete koristiti prilikom radova. Ali, napominjem, najbolji način izvođenja radova je: ne diraj ono što ne znaš!!! Postoje stručne osobe, raspitajte se ili prepustite posao njima, jer sa električnom strujom nema igre! Jedini posao kod kojeg ne možete opipati kvalitetu završnog proizvoda!!!



DALJINSKO UPRAVLJANJE RASVJETOM




         Konačno jedan „uradi sam“ savjet!

         U doba daljinskih upravljača evo nam još jedan, što bi stari ljudi rekli, „luksuz“: daljinski upravljač za rasvjetu! Da li je potreban? Nije li to malo pretjerano? Još jedan besmisleni gadget? Ja tvrdim da nije. Prosudite sami!

         Naime, u kompletu koji možete nabaviti u bilo kojoj specijaliziranoj trgovini elektromaterijala nalazi se daljinski upravljač (baterija uključena) i tri utičnice „na daljinski“. Cijena je nekih stotinjak kuna, vrlo je povoljno, kvalitetno, trajno i nadasve efikasno! Za tri priključka dovoljan vam je jedan takav komplet, no za 5 ili 6 morate pribaviti dva kompleta, iz jednostavnog razloga što je daljinski upravljač namijenjen za upravljanje 5 utičnica. Uz to dobivate i dva daljinska upravljača…

         Princip je jednostavan. Ako imate  jedan komplet, izvucite utikač od trošila (sobne svjetiljke, ventilatora i sl.) iz utičnice, u utičnicu priključite „daljinsku“ utičnicu, a u nju priključite utikač od trošila! I to je to. Utičnice su obično označene naljepnicama sa slovima „A“, „B“ ili „C“, što znači da su već tvornički podešene prema daljinskom upravljaču.

         Ako pak nabavite dva kompleta, dvije ili tri utičnice moraju se preinačiti za uključenje na tipke „D“ i„E“! Postupak je vrlo jednostavan i razumno opisan u uputama za rukovanje, samo ga slijedite i neće biti nikakvih problema. Napominjem da jedna tipka na daljinskom upravljaču, npr. tipka „E“ može bez problema upravljati sa dvije, tri ili više utičnica. Potrebno je samo izvršiti prilagodbu utičnice, što sam već spomenuo, prema priloženim uputama.

         U mom slučaju taj sistem bez problema radi već tri godine, s tim da nijednom nisam promijenio bateriju u daljinskom upravljaču! Signal bez problema prolazi kroz dva debela betonska zida, i do udaljenosti od nekih desetak metara ne bi smjelo biti komplikacija.

         Na slici 1 prikazani su utičnica i daljinski upravljač. Na slici 2 prikazan je najjednostavniji način priključenja samostojeće sobne svjetiljke. Na slici 3 prikazana je ugrađena halogena armatura u ormarić u hodniku. Reflektorska žarulja usmjerena je u strop i vjerujte da daje vrlo ugodno osvjetljenje čitavog hodnika. Spojena je na utičnicu unutar ormarića, što je prikazano na slici 4.

         Kako sam izveo ugradnju? Opisat ću funkcije prema slovima na daljinskom upravljaču:

A – samostojeća sobna svjetiljka u dnevnom boravku;

B – stojeći ventilator u dnevnom boravku;

C – halogena rasvjeta u kuhinji;

D – halogena rasvjeta u hodniku;

E – samostojeća sobna svjetiljka u spavaćoj sobi.

         Svjetiljke sam spojio na „A“ i „E“ da ih mogu lakše napipati po mraku.

         U slučaju „A“, „B“ i „E“ bilo je dovoljno jednostavno priključenje u utičnicu. U slučaju „C“ i „D“ bilo je potrebno pilicom izbušiti rupe u ormarićima zbog ugradnje halogenih armatura, te izvršiti spajanje unutar ormarića kako bih instalaciju sakrio od pogleda, ali to je vrlo jednostavan postupak i za „uradi sam“ majstore ne bi smio predstavljati nikakvu zapreku.
777777
Slika 1 - komplet za daljisko upravljanje rasvjetom

Slika 2 - priključenje sobne svjetiljke

Slika 3 - ugradbena halogena svjetiljka

Slika 4 - priključenje ugradbene halogene svjetiljke