GADGETI



ŠTO SU GADGETI?




         Kako nazvati uređaje koje možemo ugraditi u stambeni prostor a služe za poboljšanje kvalitete življenja? Jednostavnom univerzalnom i sveprisutnom riječi – „gadgeti“.

         Naime, na tržištu postoji cijela paleta novih ili relativno novih uređaja širokog područja namjene; neki od njih tek su prolazni hit, neki su sumnjivog porijekla, kvalitete ili učinka, no neki ipak zaslužuju našu pažnju! Zato, krenimo redom.



VREMENSKA STANICA



 12323
         Vremenska stanica sa vanjskim senzorom služi kao višefunkcionalna jedinica za pružanje većeg broja informacija; unutarnje i vanjske temperature i tlaka zraka, vlažnosti zraka, brzine i smjera vjetra… Bolji i kvalitetniji modeli na temelju prikupljenih podataka i parametara pohranjenih u memoriji omogućuju i prilično precizne vremenske prognoze. Također pružaju podatke o nadolazećem porastu ili padu tlaka zraka ili temperature.

         Uz osnovne podatke o vremenu pružaju nam i informacije o trajanju dana i noći, vrijeme izlaska i zalaska Sunca i Mjeseca, mjesečeve mijene… i obilje drugih podataka koji će nas, ako ništa drugo, educirati ili zabaviti.

         Postoje i (prilično skupe) vremenske stanice koje se mogu spojiti na sustav centralnog upravljanja.



UV SVJETILJKE ZA STERILIZACIJU



123123
         Ultraljubičaste svjetiljke (germicidne svjetiljke) služe za sterilizaciju zraka u prostorijama i površina pod direktnim osvjetljenjem iz svjetiljke. Vrlo su učinkovite jer je većina mikroorganizama neotporna na UV zračenje. Postavljaju se u prostorije u kojima ne želimo prisustvo bakterija (smočnice i ostave), zatim u prostorije u kojima postoji povećana opasnost od pojave štetnih bakterija (podrume, prostorije za odlaganje otpada), kao i u prostorije u kojima postoje otvoreni kanalizacijski otvori, a možemo ih postaviti i u bilo koju drugu prostoriju. Mogu se uključivati ručno ili programirano, putem centralne jedinice.

OPREZ!

         UV rasvjeta iznimno je štetna za ljude i domaće životinje, stoga ne smije biti uključena za vrijeme boravka u prostoriji! Također postoji mogućnost štetnog djelovanja na neke materijale, zato se o mjestu i načinu ugradnje posavjetujte sa stručnom osobom!

         I ono najvažnije: navedene UV svjetiljke NE SLUŽE za umjetno tamnjenje kože! Ni u kojem slučaju nemojte direktno gledati u svjetlost UV svjetiljke; rasvjeta je tek jedva primjetna i oku ugodna, ali vam u kratkom vremenu može izazvati opekotine na rožnici!



IONIZATORI



2312313
         Ionizatori su uređaji za ionizaciju zraka!

         Nakon neizrecive početne mudrosti  u nekoliko ću rečenica pokušat objasniti prednosti (i nedostatke) ionizatora.

         Da ne prijeđemo u domenu nuklearne fizike, u zraku postoje dvije vrste iona; pozitivni i negativni, s tim da je pozitivnih više. Nama su korisni negativni ioni jer predaju svoj naboj bakterijama, prašini  i ostalim česticama u zraku; time se čestice vežu na pozitivne ione, stvaraju nakupine (klastere) i padaju na tlo, ili se „lijepe“ na površinu namještaja. Negativni ioni pogodno djeluju i na zdravlje i opću raspoloženost; smanjuju glavobolje, simptome prehlade, smanjuju razdražljivost, bezvoljnost i slično. Bitno je znati da elektronski uređaji znatno pridonose smanjenju broja negativnih iona u prostorijama.

         Ionizatori povećavaju broj negativnih iona u zraku; pomoću ugrađenog ventilatora izbacuju ionizirani zrak u prostoriju. Nusprodukt ionizacije je ozon; u većim količinama je otrovan, ali kod ionizatora se javlja u malim količinama, i prednost mu je što ubija mnogo bakterija. Mana ionizatora je nakupljanje prašine u blizini uređaja, kao i osjećaj veće količine prašine na namještaju; prednost pak je značajno smanjenje slobodno lebdećih čestica u zraku.

         Postoji mnogo tipova ionizatora kombiniranih sa filtrima, ovlaživačima i sl. Također su dostupni modeli za ugradnju u ventilacione sustave.



ELEKTROSTATSKI PROČISTAČI ZRAKA



3212312
         Elektrostatski pročistači zraka su uređaji pogodni za smještaj u pušačke prostorije! Rade na principu elektrostatike – nečistoće iz zraka „lijepe“ se za filtar. Prednost su im velika učinkovitost, velik protok zraka, i kontrola stanja (začepljenosti) filtra. Uz to imaju ugrađen ionizator i mehanički filtar za krupnije čestice – time se produljuje vrijeme rada elektrostatskog filtra. Postoje i modeli koji se spajaju na sustav ventilacije radi ubacivanja svježeg zraka. Gotovo svi modeli ugrađuju se na ili u strop (plafon).

         Idealni su za otklanjanje neugodnih mirisa i dima od cigareta, i ta informacija je provjerena iz prve ruke! Odlikuje ih i automatski način rada – imaju ugrađene senzore za dim, tj. senzore za kontrolu onečišćenja zraka. Uz to čiste zrak od svih čestica i vlakana, kao i od bakterija i alergena. Mana im je što su neki modeli prilično zdepastai i glomazni. Elekrostatski pročistači imaju i – neprivlačan i nezamjetljiv naziv; da se radi o „elektronskim pročistačima zraka“ sigurno bi bili zanimljiviji!



USISIVAČI – ROBOTI



2131
         Želja vam je čist pod u prostorijama a nemate osobitu želju za usisivanjem? Nabavite robota – usisivača!

         Ne, moja opaska nije cinična; tržište je u posljednje vrijeme preplavljeno robotima – usisivačima. Da li su oni dobra investicija? Iz iskustva vam kažem: jesu!

         Ali, nemojte od njih očekivati savršenstvo; prašinu ne skupljaju usisivanjem već rotacionom četkom koja mete pod i nečistoće odlaže u spremnik za smeće. Pošto su svi modeli opremljeni baznim stanicama – punjačem baterija, imaju prilično veliku autonomiju rada; nakon određenog vremena čišćenja (obično oko 1 sat) vraćaju se do bazne stanice, priključuju na nju i čekaju slijedeći ciklus čišćenja. Programiranje automatskog rada usisivača najčešće se vrši na baznoj stanici. Od ostalih dodataka moram spomenuti virtualni zid – napravu koju postavimo kraj dovratnika koju usisivač prepoznaje kao virtualnu granicu i ne prolazi kroz otvor vrata. Tu je i daljinski upravljač, dakako.

         Podijeliti ih možemo u dvije kategorije: jeftini (dalekoistočni) i skupi (brendirani). Da budem iskren, ta podjela je potpuno opravdana! Naime, iako sam nabavio jeftin usisivač – robot (slika 1) i zadovoljan sam njegovim radom, primijetio sam da se na tržištu pojavilo bezbroj varijacija sa različitim cijenama uglavnom istog proizvoda. Jeftini roboti rade, skupljaju prašinu, pouzdani su i ne zakazuju, ali su i bučni, imaju senzor koji sprječava pad po stepenicama ali i svaku crnu plohu „prepoznaju“ kao otvor u podu, za „prepoznavanje“ prepreka služi im prednji odbojnik koji je gibljiv i povezan sa mikroprekidačima i vremenom je u stanju ostaviti opake ogrebotine po nezaštićenim dijelovima zida. S druge strane skupi modeli su tiši, brži, definitivno kvalitetnije dorađeni, imaju ultrazvučne senzore, ne dotiču namještaj ni zidove, imaju ultrazvučni senzor za otkrivanje otvora u podu, a neki modeli imaju i bazne stanice za punjenje baterija i odlaganje prikupljenog smeća (slika 2). Na taj način im se autonomija produljuje sa dva – tri čišćenja na mjesec – dva, pa i više, ovisno o odabranoj učestalosti čišćenja.

         Na što trebamo obratiti pažnju prije odluke o nabavi? Naime, pošto se radi o rotirajućim četkama zaboravite upotrebu robota – usisivača na tepisima sa dugačkim dlakama; također nisu poželjni ni tepisi sa resama na obrubima, jer će se usisivač kad – tad zapetljati o njih. Zatim, opasnost za normalan rad predstavljaju i kablovi na podu, a špaga, konac ili žinja definitivno znače zapetljavanje u četke i mehanizam usisivača. Nisu pogodni ni za čišćenje prostorija sa namještajem sa nožicama visokim koliko i usisivač, jer na takvim mjestima dolazi do zaglavljenja. Zapremnina posude za smeće izuzetno je mala, dovoljna tek za dva – tri ciklusa usisivanja. S druge strane pak izuzetno su „uporni“! Pretprogramirani su za kružno „švrljanje“ po prostoriji, i uistinu svugdje zabadaju nos! U toku jednog sata, kolika im je autonomija, doslovno prevoze veliku sobu nekoliko puta; idealni su za dugačke i razgranate hodnike i prostorije velike površine! Nikako ih ne puštajte u pogon na nedovršenim betonskim površinama!

         Koji je zaključak? Ako pripazite na model i malo prilagodite prostor (micanjem svih „opasnih“ prepreka), vjerujte mi da nećete zažaliti; iako nisu savršeni uistinu su učinkoviti, i temeljiti! I zabavni, naravno!




GADGETI U KUPAONI



2313
         Ušli smo u polje širokog izbora raznovrsnih gadgeta za opremanje kupaone. Opisat ću gadgete koji se priključuju na napon gradske mreže. Svakako obratite pozornost na ispravnu zaštitu od strujnog udara!

         Na slici 1 je fenomat – električno sušilo za ruke i električno sušilo za kosu. Ljudi su vrlo skeptični prema ovom uređaju, ali moram napomenuti da je sušilo za ruke najhigijenskiji način sušenja ruku! Većinom se uključuju putem senzora, i iako su relativno veliki potrošači električne energije ekonomični su zbog kratkog vremena djelovanja. Do sušila za ruke prikazano je sušilo za kosu koje se ugrađuje na zid. Vrlo praktično, uvijek je pri ruci i nema potrebe za skladištenjem sušila. Postoje i kombinirana sušila za ruke i kosu.

         Slika 2 su senzori za automatsko ispiranje. Namijenjeni su prvenstveno za ispiranje pisoara, ali bez problema se mogu ugraditi i kraj zahodske školjke. Naravno, ne ugrađuju se u kupaonu već u zahod! Iako u našem podneblju zvuči neobično, u kvalitetnu opremu kućnog zahoda ili kupaone spada i ugradnja pisoara. Ekonomični su zbog manje potrošnje vode, a muškoj populaciji olakšavaju mnoge probleme prilikom upotrebe!

         Slika 3 je grijana zahodska školjka. Idealna za noćne posjete zahodu u dugim zimskim noćima… Nećete vjerovati, ali grijanje zahodske školjke može biti potpuno automatizirano i čak biti uključeno u špurove ili scenarije!

         Slika 4 je neobičnost koju smo donedavna vidjeli samo na japanskim filmovima: zahodsko sjedalo sa tušem za ispiranje, integriranim bojlerom, grijanjem sjedala, masažom, automatskim zatvaranjem poklopca, MP3 playerom, daljinskim upravljanjem… Prednost im je vrlo jednostavna ugradnja – dovoljno je skinuti postojeće sjedalo i montirati novo. Doduše, zahtjeva vodovodni i električni priključak, ali obilje mogućnosti i praktičnost dovoljan su razlog za ugradnju!

         Na slici 5 je dozator za tekući sapun. Postoje baterijski i električni dozatori; preporuka je da obratite pažnju na kvalitetu – odaberite modele renomiranih proizvođača. I svakako odaberite model sa senzorom.

         Slika 6 je priča za sebe: svjetleće slavine i tuševi. U tu kategoriju ne bih uvrstio serijski proizvedene slavine i tuševe sa ugrađenom rasvjetom i senzorima; u ovom slučaju prikazujem nastavak za osvjetljenje mlaza vode (slika 6 lijevo) koji mijenja boju od plave prema crvenoj, ovisno o temperaturi vode. Slika 6 desno prikazuje tuševe sa LED osvjetljenjem. Postoji širok spektar navedenih proizvoda, svakako obratite pažnju na kvalitetu.

         Za ugradnju u kupaonu ili zahod postoji još mnoštvo uređaja: grijači ručnika, automatski osvježivači prostora, FM prijemnici sa senzorom koji se uključuju prilikom našeg ulaska u kupaonu… Masažne kade i tuš kabine spadaju pod sanitarnu opremu stoga ih u ovom poglavlju nisam opisao.