IZVEDBE I SUSTAVI NAPREDNIH INSTALACIJA



PODNI RAZVOD


123123

 Elementi podnog razvoda
         U prostorijama velike površine kao što su kancelarijski ili radionički prostori priključenje uređaja na radnim stolovima predstavlja velik problem; potrebni su dugački i mnogobrojni produžni kablovi, što otežava kretanje prostorijom i predstavlja opasnost od spoticanja. Taj problem u potpunosti rješava podni razvod.

         Podni razvod je izvedba električnih i telekomunikacijskih instalacija u podu. Razvod se vrši postavljanjem metalnih ili PVC kanala u pod (slika 1) prije završnog sloja (cementne glazure), dok se kao priključna mjesta koriste nadgradne (slika 2) ili ugradbene podne kutije sa priključcima (utičnicama – slika 3). Ugradbene podne kutije sa poklopcima ne predstavljaju prepreke pri normalnom kretanju prostorijom.

         Prednosti podnog razvoda su velike: mogućnost ugradnje priključaka bilo gdje na podu prostorije, jednostavna nadogradnja i jednostavno održavanje. Jedini nedostatak sistema je komplicirana naknadna ugradnja u slučaju dovršene opremljenosti prostorije. No i u tom slučaju postoji rješenje – sustav dvostrukog poda. Naime, postoje materijali za naknadnu ugradnju u prostorije; u tom slučaju postavlja se nova podna površina nekoliko centimetara iznad postojeće (slika 4). Šupljina između njih služi za izvedbu instalacije podnog razvoda.

         Moram spomenuti i parapetni razvod (slika 5). Izvodi se pomoću parapetnih PVC i metalnih instalacionih kanala (parapetnih panela) sa ugrađenim utičnicama. Ugrađuje se na zid uz pod ili na pod uza zid, s time da naknadna ugradnja u opremljen prostor ne predstavlja nikakvu poteškoću. U slučaju velike površine prostorije kanale je moguće i naknadno ugraditi po sredini prostorije; u tom slučaju prepreku za normalno kretanje predstavlja tek visina i širina kanala od nekoliko centimetara.

         U stambenim prostorima podni razvod koristi se za sprovođenje instalacija do namještaja ili elemenata koji nisu postavljeni uza zid (kuhinjski elementi, multimedijalni sustav i sl.). U podni razvod može se uključiti i podna rasvjeta.




SUSTAV ZA NADZOR ULAZNIH VRATA




                Sustav za nadzor ulaza – poznat kao portafon ili interfon ima višestruku namjenu: funkcija kućnog zvona, komunikacije sa osobom koja se nalazi ispred vrata i provjera njenog identiteta i otvaranje ulaznih vrata. U posljednje vrijeme sve su popularniji i video – portafonski sustavi sa video nadzorom ulaza.

                Slika 1 prikazuje osnovnu izvedbu nadzora ulaznih vrata: pozivni panel sa tipkom poziva i ugrađenim mikrofonom i zvučnikom, portafonska jedinica izvedena u obliku telefona sa ugrađenom zvučnom signalizacijom – zvonom i tipkom za otvaranje vrata, te elektromagnetna brava koja se ugrađuje u okvir ulaznih vrata i omogućuje otvaranje vrata pritiskom na tipku portafonskog uređaja.

                Na slici 2 prikazana je izvedba identična slici 1, uz dodatak video – nadzora; u pozivnom panelu ugrađena je kamera, dok se u sklopu portafonske jedinice nalazi i crno bijeli ekran ili ekran u boji.

                U načelu, stambeni objekt može se opremiti sa neograničenim brojem pozivnih panela i portafonskih jedinica; na slici 3 prikazan je slučaj opremanja obiteljske kuće pozivnim audio panelom kraj ulaznih vrata, zatim kombiniranim audio – video pozivnim panelom kraj dvorišnih ulaznih vrata, te više portafonskih jedinica smještenih unutar stambenog objekta. Uz nadzor ulaza moguća je i međukomunikacija između portafonskih jedinica unutar objekta (interfon).


                Slika 4 prikaz je jednostavne izvedbe nadzora ulaza izveden u modularnoj tehnici. Sastoji se od modula – pozivnika kraj ulaznih vrata sa ugrađenom tipkom poziva, mikrofonom i zvučnikom, te jednog ili više modularnih portafona unutar objekta putem kojih ostvarujemo komunikaciju, otvaramo vrata ili uključujemo rasvjetu ispred vrata ili u hodniku, stubištu itd.

                Slika 5 prikazuje nekoliko izvedbi pozivnih panela; spomenuli smo audio panele te kombinirane audio – video panele, a postoje još i paneli sa ugrađenom tipkovnicom i displejom za utipkavanje šifre za otvaranje vrata ili za pozive u sustavima sa mnogobrojnim portafonskim jedinicama. Na slici 8 prikazani su pozivni paneli sa biometrijskim čitačem otiska prsta koji služe za identifikaciju osobe pred vratima ili za otvaranje ulaznih vrata. Postoje i biometrijski sustavi za prepoznavanje lica.

                Zanimljiva je kombinacija prikazana na slici 7 – kombinacija pozivnog panela i sandučića za pisma. Pozivni paneli najčešće se izvode za ugradnju na zid, no postoje i samostojeći pozivni paneli (slika 6).

                Što se pak tiče portafona, uz klasične jedinice u obliku telefona postoji i čitav spektar jedinica sa ugrađenim ekranima u boji  od kojih su neki i osjetljivi na dodir, sa čitavim nizom dodatnih funkcija (slika 9). Naravno, tu su i sustavi za nadzor ulaznih vrata koji se integriraju u napredan sustav automatizacije, no o njima će kasnije biti više riječi.

                Što još reći o sustavu za nadzor ulaznih vrata? Današnji sustavi znatno su napredniji i jednostavniji za ugradnju od starijih modela, te se sve više izvode kao modularni uređaji koji se mogu kombinirati bez prevelikih preinaka na instalaciji. Same instalacije su znatno pojednostavljene jer se novi sustavi izvode kao sustavi sa dvožilnim ožičenjem za razliku od nekadašnjih sustava za koje je trebala biti ugrađena čitava šuma žica i kablova. Bitno je i spomenuti multifunkcionalnost novih sustava nadzora ulaza i njihovu integraciju u složene sustave video – nadzora, nadzora ulaza pomoću računala i TV prijemnika, objedinjenje sa protuprovalnim sustavom, daljinski nadzor i upravljanje ulaznim, garažnim i dvorišnim vratima itd. Odabir i ugradnju sustava nadzora ulaznih vrata prepustite stručnjaku.





VATRODOJAVNI SUSTAV – SUSTAV ZA DOJAVU POŽARA




21314555
         Sustav za dojavu požara, kako mu i samo ime govori, ima za svrhu nadzor prostorija u kojima može doći do požara i prijenos informacije o požaru – uzbunjivanje pomoću sirene ili javljanje glasovne poruke putem klasične telefonske linije ili mobilne mreže dojavnom ili interventnom centru. U slučaju stambenog objekta dovoljna je ugradnja vatrodojavnog sustava čija je namjena uzbunjivanje u slučaju požara.
         Vatrodojavni sustav sastoji se od nekoliko tipova detektora (slika 1), ručnog javljača požara (slika 3), vatrodojavne centrale i signalizacije (sirene za uzbunjivanje – slika 4).

         Detektori se dijele na automatske detektore dima i topline te mogu biti ionizacijski (zastarjeli), optički, termički, kombinirani, laserski… Služe za detekciju dima ili porasta temperature i ugrađuje se u prostorije koje želimo zaštititi (kuhinja, kotlovnica, garaža, sobe…). U vatrodojavni sustav moguće je integrirati i ostale tipove detektora, kao što su detektori gradskog plina (slika 5), detektori ugljičnog monoksida (slika 2), pa čak i protupoplavni detektori. Detektori gradskog plina postavljaju se u kuhinju i kotlovnicu, dok se detektor ugljičnog monoksida postavlja u garažu, kotlovnicu i najnižu točku u objektu – podrum. Vatrodojavni sustav može biti opremljen i ručnim javljačima požara koji služe za ručno uključenje sustava i mogu se ugraditi u hodnik, kotlovnicu i slično.

         Detektori su žičnim ili bežičnim načinom spojeni na vatrodojavnu centralu. U biti to je centrala koja obrađuje podatke sa senzora i u slučaju požara uključuje sirenu ili sustav dojave. Sirene se ugrađuju unutar objekta u hodnik i na vanjski zid objekta.

         Postoji mnogo načina ugradnje vatrodojavnog sustava. Moj savjet je da ugradite neovisan vatrodojavni sustav, to jest sustav koji neće biti povezan sa ostalim sustavima, osim u slučaju napredne instalacije - domotronike. Tako će u slučaju nezgode ili havarije postojati manje šanse da ostali sustavi negativno djeluju na vatrodojavni sustav. Vatrodojavni sustavi u načelu nisu skupi, mnogi smatraju da su u stambenom objektu nepotrebni, ali… Požar se događa jednom u 1000 slučajeva, a sad koliko imamo sreće da nismo u tom nesretnom promilu…




SUSTAV VODOOPSKRBE




         Što je sad ovo? Kakve veze ima vodovod sa elektroinstalacijama? O, može imati, i te kakve. Čak i kanalizacija. Dokazat ću vam!



SUSTAV KOMBINIRANE VODOOPSKRBE




         Sustav kombinirane vodoopskrbe koristi dva ili više izvora vode: gradski vodovod, bunare i cijevi ukopane do vodonosnog sloja, cisterne (vodospremnike) za kišnicu, prirodne izvore vode…

         Izvori vode kombiniraju se iz više razloga: zbog cijene vode iz gradskog vodovoda, kvalitete vode, namjene korištenja vode… Na slici 1 prikazao sam sustav kombinirane vodoopskrbe iz tri izvora; gradski vodovod, bunar i cisterna (vodospremnik) za kišnicu. Zašto? Krenimo redom.
56787
         Sustav je spojen na gradski vodovod radi kvalitete vode za piće i kuhanje; iako je voda iz vodovoda najskuplja, obzirom na druge izvore najsigurnija je za konzumaciju. Stoga se dio vodovodne instalacije označen plavom bojom koristi za priključenje slavina – hladne vode.

         S druge strane pak kišnica je najmekša voda i zbog najmanjeg sadržaja otopljenih minerala koji se talože na grijačima najpogodnija je za zagrijavanje. Stoga je crveni dio vodovodne mreže napajan iz vodospremnika spojen na vodovod kojim opskrbljujemo grijalice vode (bojlere).

         Ako se ispod našeg stambenog objekta na razumnoj dubini nalazi vodonosni sloj, tada bušenjem bunara ili postavljanjem usisne cijevi dobivamo najekonomičniji izvor vode (na kišnicu se ne možemo osloniti radi mogućnosti dugih sušnih razdoblja). Voda iz bunara u ovom slučaju koristi se za ispiranje zahoda, zalijevanje… (označeno smeđom bojom).

         Zašto baš tako? U principu sustav kombinirane vodoopskrbe može se izvesti i samo od dva izvora vode prikazanih na slici 1. Sistem je zamišljen kao najekonomičniji i najoptimalniji; u slučaju suše koristi vodu iz gradskog vodovoda, a u slučaju nestanka vode u gradskoj mreži koristi vodu iz ostalih izvora.

         Voda iz cisterne i voda iz bunara cjenovno su najisplativije za korištenje; upitna je samo kvaliteta vode za piće, što je izbjegnuto napajanjem iz gradskog vodovoda. Voda iz bunara i voda iz cisterne moraju se na prikladan način filtrirati – očistiti od mehaničkih nečistoća.

         Sustav funkcionira ovako: elektromotori hidrofora, elektroventili i tlačne sklopke hidrofora spojeni su na centralnu upravljačku jedinicu. Na nju je spojen i plovak s kontaktom za kontrolu ispražnjenosti vodospremnika (nije prikazan na slici, opisan će biti kasnije). U normalnoj situaciji hidrofori se napajaju svaki iz svog izvora; elektroventili 1 i 2 su zatvoreni. Elektroventil 4 je otvoren, radi dotoka vode iz gradske mreže. Elektroventili 1 i 2 odjeljuju sisteme tako da sistemi funkcioniraju neovisno. Zbog pada tlaka u slučaju nestanka vode u gradskom vodovodu nepovratni ventil 3 zatvara tok vode prema gradskoj mreži. Padom tlaka aktivira se tlačna sklopka 5 i prosljeđuje informaciju do centralne jedinice, koja otvara elektroventil 2 i omogućuje dotok vode iz bunara na granu vode za piće. Povećanjem pritiska u gradskoj mreži zatvara se elektroventil 2 i otvara elektroventil 4; stanje u sustavu vraća se u normalu.

         Rad hidrofora spojenog na bunar kontrolira vremenska jedinica u centralnoj upravljačkoj jedinici; u slučaju duljeg rada elektromotora od predviđenog centralna jedinica smatra da je došlo do nestašice vode u bunaru, i isključuje hidrofor. Istog momenta (prema prioritetu koji je zadan upravljačkom jedinicom) uključuje elektroventil 1 ili 2 i tako sustav vode za ispiranje spaja ili na cisternu ili na gradski vodovod. Isti slučaj je i sa cisternom – kad se nivo vode smanji na minimum plovak sa kontaktom šalje informaciju centralnoj jedinici i sustav vodospremnika prespaja se na sustav bunara. Moram napomenuti da čitav sustav može biti napajan i iz samo jednog izvora vode.

         Sustav djeluje potpuno automatski. Možda na slici izgleda komplicirano i skupo – uopće nije tako; vrlo brzo će se isplatiti. Ako imate mogućnost, ugradite vodospremnik (cisternu za kišnicu); nikad ne znate kakva će narednih godina biti situacija u opskrbi vodom, i koliko će opasti razina podzemnih voda. Na ovaj način osigurali ste, uz spremište vode pogodne za zagrijavanje, i sigurnosnu zalihu u slučaju dugotrajnijih nestašica. Napominjem da se na sustav za punjenje vodospremnika može ugraditi automatski sustav za ispiranje krovova (prirodnim putem – pomoću kiše. Ljudi uz more znaju o čemu govorim).



SUSTAV ZA ZALIJEVANJE (NAVODNJAVANJE)



1234444
Elementi sustava za zalijevanje
         Ne, ne mislim o sustavu za zalijevanje - navodnjavanje poljoprivrednih površina; radi se o sustavu za navodnjavanje travnjaka i okućnice. Postoji mnogo vrsta sustava navodnjavanja. U našem je slučaju bitno da oni rade potpuno automatski – upravljani programatorima ili centralnom upravljačkom jedinicom.

         Sustav cijevi za zalijevanje travnjaka stvaranjem umjetne kiše ili sustav cijevi za prizemno ili podzemno navodnjavanje spaja se preko elektroventila (slika 2) na vodovod. Radom ventila upravlja programator (slika 4) ili centralna upravljačka jedinica. Napredni sustavi navodnjavanja koriste različite tipove senzora radi uštede vode i najoptimalnijeg načina zalijevanja: senzore za kišu (radi isključenja navodnjavanja u slučaju oborina – slika 1), senzore za vjetar (navodnjavanje se isključuje kad brzina vjetra premaši zadanu vrijednost - slika 3), senzore protiv smrzavanja, senzore za određivanje vlažnosti tla…

         Najekonomičniji izvor vode za zalijevanje je vodena crpka – hidrofor spojena na prirodni izvor vode (bunar, cijev do vodonosnog sloja…). Uz relativno niske troškove ugradnje troškovi zalijevanja iz prirodnog izvora biti će višestruko manji od troškova zalijevanja vodom iz gradskog vodovoda.



FONTANE, VRTNA JEZERCA, VRTNI POTOCI




         Fontane, vrtna jezerca (slika 1) i ribnjaci, vrtni potoci i ostali vlažni detalji stvar su naših ukusa, želja  i mogućnosti. Netko je zadovoljan i žuborenjem vode u serijski proizvedenoj betonskoj fontani; netko će pak ugraditi čitav mali ekosustav sastavljen od jezeraca, ribnjaka, potočića, fontana…
234577
         Zajedničko za sve vodene sustave je korištenje vodene crpke (jer bi napajanje iz gradskog vodovoda bilo krajnje neekonomično) i što su crpke na električni pogon. A kao takve mogu biti upravljive i iz centralnih upravljačkih jedinica, i raditi potpuno automatski.

         „Savršen“ sustav je samoodrživ i sastoji se od spomenutih crpki sa (slika 4) ili bez (slika 5) ugrađenog raspršivača – fontane. Ispod razine vode ugrađuje se i podvodna LED rasvjeta radi postizanja neponovljivih vizualnih efekata osvijetljene vodene površine. Također, ugrađuje se i sistem filtara vode sa električnom crpkom radi održavanja kvalitete vode, naročito ako ona služi kao stanište za akvarijske ribice. U tom slučaju se na pogodno mjesto ugrađuje dovod zraka sa prozračivača (slika 3) koji povećava razinu kisika u vodi. Radi skupljanja plivajućeg otpada poput lišća, uginulih kukaca i slično postavljaju se obirači (tzv. skimeri) za sakupljanje nečistoća (slika 6).

         U jezerce se ugrađuju senzori – termometri kako bi nam dojavili ako se temperatura vode spusti ispod određene granice; time izbjegavamo smrzavanje vode ili uginuće vodenih stanovnika. Sustav upravljanja (u slučaju postojanja više fontana) oprema se i senzorom za kišu i senzorom za vjetar, kako bi upravljačka jedinica upravljala radom fontane ovisno o vremenskim uvjetima. Postoji mogućnost i automatske izmjene vode – dovod vode upravljan elektroventilom – kako bi voda u našem malom akva – parku uvijek bila čista i dobre kvalitete.  Postoje i senzori za ispitivanje kvalitete vode…

         Možda izgleda malo pretjerano, ali vodeni svijet u vašem vrtu može postići nezaboravni dojam!



SLAVINE I KUPAONSKI PRIBOR SA ELEKTROMAGNETSKIM VENTILIMA



24467
         Ovo ću spomenuti samo zbog izvedbe elektroinstalacije potrebne za rad slavina bez klasičnih ventila. Naime, postoji mnogo tipova upravljačkih panela za slavine, slavina, sustava za ispiranje zahodskih školjki i pisoara i tuš – kabina u kojima se istjecanje vode upravlja pomoću tipkala, senzora, prekidača ili programatora; protokom vode u tom slučaju upravlja se elektromagnetnim ventilima.

         Za sve sustave tog tipa zajedničko je jedno: izvedba elektroinstalacije u skladu sa propisima. Naime, posebna pažnja mora se posvetiti zaštiti od udara električne struje; zato su strujni krugovi osigurani KZS sklopkama, spojevi moraju biti izvedeni po standardu za takav tip instalacije  a vodovodne cijevi i ostali metalni dijelovi spojeni na sustav za izjednačavanje potencijala! Tek u tom slučaju zadovoljeni su uslovi o sigurnosti elemenata vodovodne instalacije upravljanih električnom strujom.



PROTUPOPLAVNI SUSTAV




         Protupoplavni sustav je preventivni sustav kućne instalacije. Služi za zaštitu od poplave i za signalizaciju nivoa vode. Sustav se dijeli na sustav za kontrolu nivoa vode i sustav za izbjegavanje poplave. Iako u nekim slučajevima nema jasno definirane granice između navedenih sustava, pokušat ću u kratkim crticama objasniti namjenu svakog od njih.



KONTROLA NIVOA VODE



5647
Elementi protupoplavnog sustava
         Kontrola nivoa vode vrši se u spremnicima u kojima se skuplja voda (pitka voda, kaljuža…). Kontrola nivoa vode nije stalna; naime, u ovom slučaju vrši se nadzor spremnika i signalizacija u slučaju ispražnjenja ili prepunjenosti. Kad dolazi do previsokog nivoa tekućine može doći do preljeva (poplave) pa tako i ovaj sustav možemo uvrstiti u protupoplavni sustav)

         Osnovna namjena je nadzor cisterni i nadzor septičkih jama. U slučaju cisterne nadzire se nivo ispražnjenosti (kad se nivo vode spusti do dna). Naime, na dnu je ugrađen prekidač s plovkom (tzv. nivo sklopka – slika 2). Kad se u spremniku nalazi dovoljna količina vode, uzgon vode podiže plovak prema gore i razdvaja kontrolni kontakt u mehanizmu prekidača. Međutim, u slučaju pražnjenja plovak pada u vodoravan položaj i uključuje kontrolni kontakt u mehanizmu prekidača; na taj način pruža informaciju o padu nivoa vode u rezervoaru, uključuje crpku za punjenje ili slično.

         S druge pak strane plovak sa kontaktom (slika 1) može poslužiti za kontrolu napunjenosti – prepunjenosti. Princip rada ovog prekidača je jednostavan: plovak slobodno visi na kraju kabla; kabel je na određenoj duljini pričvršćen na bočnu stjenku rezervoara. Kako nivo vode raste, počinje podizati plovak. Kada u odnosu na mjesto na kom je kabel pričvršćen na stjenku plovak dostigne određenu visinu, aktivira se kontakt i pruža informacija o prevelikom nivou vode u spremniku (slika 8). Na identičan način može se ugraditi i kontrola napunjenosti septičke jame.

         Napominjem da kvaliteta nadzora ovisi o kvaliteti prekidača s plovkom; za ugradnju u septičke jame postoje plovci otporni na agresivne tekućine. Postoje i plovci za nadzor razine goriva.



SUSTAV ZA IZBJEGAVANJE POPLAVE




         Sustav za izbjegavanje poplave služi za nadzor prostorija u kojima postoji opasnost od poplave (preljeva, puknuća cijevi), nadzor nivoa vode u kanalizaciji i za sprječavanje poplave.

         Naime, sustav nadzora služi za signalizaciju u slučaju pojave vode. Za nadzor pojave vode služe gore opisani plovci ili senzori za detekciju pojave vode (slika 4). Postoje i hibridni sustavi za nadzor i sprječavanje poplave (slika 5 i 6)

         Da bi opisao kako sustav djeluje, opisat ću nekoliko mogućih scenarija.

         U prvom slučaju ugrađuje se protupoplavni nadzor u prostorijama u kojima su smješteni uređaji sa priključkom na vodovodnu instalaciju; kupaona, kuhinja, praonica i slično. U blizinu uređaja postavljaju se senzori za detekciju pojave vode (slika 4). Postoji mnogo vrsta senzora, no svi rade na istom principu – kad voda dođe do osjetilnog dijela  senzor daje informaciju nadzornom sustavu ili centralnoj upravljačkoj jedinici. Kao posljedica može se oglasiti signal opasnosti (alarm), a može doći i do istovremenog zatvaranja vodovodne instalacije elektromotornim ili elektromagnetnim ventilom ugrađenim na nju (slika 3). Tako dolazi do zatvaranja dotoka vode i sprječavanja poplave.

         Drugi slučaj predstavlja velik problem objektima koji su na razini tla ili ispod njega. Naime, u slučaju velikih kiša dolazi do preopterećenja kanalizacijske mreže. Zbog porasta nivoa vode može doći do preljeva – istjecanja vode iz kanalizacijskih otvora (slivnika, zahodske školjke, sudopera…). Za sprječavanje takvih događaja služe automatske zaklopke – mehanički elementi za zatvaranje kanalizacijskih vodova. Međutim, pošto kanalizacijski vodovi odvode različite nečistoće, može doći do nakupljanja nečistoća na dijelovima zaklopke. U tom slučaju zaklopka ne funkcionira kako treba i dolazi do povratne cirkulacije otpadnih voda.
         
         Da bi se to spriječilo ugrađuje se elektromotorna zaklopka (slika 6). Senzor upravljačke jedinice (slika 5) spojen je na zaklopku i kontrolira nivo vode u kanalizaciji. U slučaju povećanja nivoa vode daje naredbu zaklopki koja pomoću elektromotora zatvara kanalizacijski vod, i uz to uključuje signalizaciju. Kod pada nivoa vode zaklopka otvara kanalizacijski vod kako bi kanalizacija mogla normalno funkcionirati.
46456
         Nivo otpadnih voda može se kontrolirati i ugradnjom plovka s kontaktom (slika 8) na pogodno mjesto u kanalizacijski otvor (šaht); na taj način možemo dobiti informaciju o povećanju nivoa otpadnih voda i prije no što proradi ranije opisani automatski sustav sa zaklopkom.

         Posljednji slučaj predstavlja osiguranje od poplave najnižeg dijela stambenog objekta – podruma (slika 7). Naime, na pogodnom mjestu ili više njih u podrumu ugrade se slivni otvori. U slivne otvore ugradi se kontakt s plovkom i crpka za vodu, koja može biti potopna ili izvlačna (mora biti pogodna za rad ispod nivoa vode). Odvodna cijev povezana s crpkom izvodi se na pogodno mjesto van objekta, ali nikako u kanalizacijski otvor jer sustav služi i za otklanjanje posljedica prelijevanja kanalizacije. Sustav radi potpuno automatski; kad se slivni otvor počne puniti vodom, kontakt s plovkom uključuje pumpu koja počinje izbacivati vodu; kad izbaci svu vodu iz slivnika, plovak s kontaktom isključuje pumpu.

         Bitna napomena: svi navedeni sustavi služe za prevenciju od poplave. Kao takvi rijetko obavljaju svoju funkciju – većinom su u stanju mirovanja. Zbog toga moramo redovito čistiti i provjeravati sustave, kako ne bi zbog nakupljenih nečistoća ostali izvan funkcije u slučaju potrebe.



SUSTAV ZA ZAŠTITU OD VREMENSKIH NEPOGODA




         Kad sam prvi put čuo za korištenje mjerača brzine vjetra izvan sustava vremenskih stanica, to mi je zvučalo – prilično neobično, da se blago izrazim. No s vremenom sam uvidio da sustav za nadzor vremenskih neprilika može biti i te kako koristan u sustavima kućnih instalacija.

         Jedan od najčešćih izvora štete izazvane vremenskim neprilikama je – otvoren prozor! Naime, otvoren prozor može postati krivac za nekoliko centimetara vode u prostoriji kad nismo kod kuće u slučaju nevremena! Također, podignuta roleta za vrijeme jake tuče može biti razlog razbijenog stakla na prozoru. Na sreću je tuča koja može prouzročiti štetu na prozorima vrlo rijetka, ali je ne smijemo podcijeniti.
312312
         Od čega štiti sustav? Sustav štiti od štetnih posljedica vremenskih neprilika (mehaničke štete od bure ili orkanskog vjetra, razbijanja prozora u slučaju tuče, te poplave u prostorijama u slučaju velike količine oborina) i od štetnih posljedica smrzavanja (vanjske nadzemne vodovodne instalacije – sustava navodnjavanja ili priključaka za vodu). Sustavi mogu biti za nadzor i upozorenje (alarm) ili sustavi za upravljanje. Ako je riječ o sustavu za nadzor tada on služi isključivo za pružanje informacije o početku opasnosti; zaštitne radnje moramo obaviti sami. Za razliku od toga sustav za upravljanje služi za nadzire i izvršavanje radnji zaštite. Nadalje ću opisivati isključivo sustave zaštite.

         Sustav za zaštitu od kiše i vjetra kao izvor podataka (senzore) koristi senzore za kišu (slika 1 lijevo), zatim mjerače brzine vjetra (anemometre – slika 1 u sredini), ili kombinirane uređaje (slika 1 desno). Može koristiti i senzore za određivanje smjera vjetra (vjetrulje ili vjetrokaze) radi selektivne zaštite od vjetra.

         Sustav zaštite od vjetra i oborina sa elektromotornim roletama je automatski sustav koji u slučaju kiše ili jakog vjetra automatski spušta rolete na prozorima. Zašto? Kao prvo, prozori upravljani elektromotorom još su uvijek rijetki, dok se rolete upravljane elektromotorom ugrađuju puno češće. U slučaju kiše i otvorenog prozora spuštena roleta spriječit će ulazak vode u prostoriju, dok u slučaju tuče spuštena roleta mehanički štiti prozorsko staklo; u slučaju jake tuče nošene vjetrom može doći do razbijanja stakla i stvaranja uslova za poplavljivanje prostorije. Ovako u najgorem slučaju strada samo lako zamjenljiva roleta, dok prozorsko staklo ostaje neoštećeno. U slučaju jakog vjetra sustav automatski spušta rolete kako bi zaštitio prostorije sa otvorenim prozorima od ulaska smeća nošenog vjetrom, ulaska kiše i slično. Napominjem da je zaštitna funkcija sustava najpoželjnija pri naglim promjenama vremena; koliko puta nam se dogodilo da smo na nekoliko sati otišli od kuće, a u međuvremenu je naše naselje poharalo nevrijeme! Kad se vratimo kući stravičan prizor: poplava u prostorijama, razbijeni prozori… Sustav za zaštitu od vremenskih nepogoda služi za izbjegavanje takvih neugodnih i opasnih scenarija.

         U slučaju ugradnje prozora za elektromotornim upravljanjem (česti su kao krovni prozori) sustav vrši i automatsko zatvaranje prozora u slučaju kiše ili jakog vjetra.

         Sustav za zaštitu od smrzavanja (slika 2) služi za sprječavanje smrzavanja vode u vodovodnim instalacijama na otvorenom. Služi za zaštitu sustava za navodnjavanje i zalijevanje, za zaštitu nadzemnih priključaka vode i slično. Sustav se sastoji od vanjskog termostata, upravljačke jedinice i dva elektroventila: elektroventil Ev1 za propust vode u vanjsku vodovodnu instalaciju (taj ventil je stalno otvoren) i elektroventil Ev2 za ispust vode iz vanjske vodovodne instalacije (ventil je stalno zatvoren). U slučaju pada temperature vanjski termostat daje informaciju upravljačkoj jedinici, koja pak zatvara elektroventil Ev1 i otvara elektroventil Ev2; zaustavlja se dovod vode u vanjsku instalaciju i istodobno se omogućuje pražnjenje vanjske vodovodne instalacije odtokom vode u izljev. Sustav elektroventila mora se postaviti čim niže, kao najniža točka vanjske vodovodne instalacije (npr. u podrum, kako bi sva voda iz vanjske instalacije prirodnim padom istekla u ispust). Sustav nije reverzibilan – služi samo za jednokratno zatvaranje dovoda vode; vraćanje sustava u normalnu funkciju vrši se ručno, kako bi se spriječio nepotreban gubitak vode otekle pražnjenjem u ispust pri učestalim varijacijama u temperaturi.

         U sustav za zaštitu od vremenskih nepogoda mogli bi uvrstiti i sustav za zaštitu od povratnih slivnih voda, koji je već ranije opisan. Postoji još mnogo tipova sustava za zaštitu od vremenskih nepogoda, koji nisu primjereni za naše vremenske uslove ili su jednostavno preskupi. Opisani sustavi, iako su preventivni, jednog dana mogu i te kako biti od koristi. Ma koliko čudno zvučao njihov naziv, razmislite o njima.





SUSTAV ZA ODMRZAVANJE – SPRJEČAVANJE SMRZAVANJA




                Svi smo svjesni opasnosti koje predstavlja tanak sloj leda na vanjskim stepenicama ili nogostupu prilikom jutarnjeg izlaska iz kuće. Radi sprječavanja pogibeljnih situacija ugrađuje se sustav za odmrzavanje vanjskih stepenica i nogostupa.

                Kako sustav radi? Na slici 1 vidimo grijaće kablove koji se postavljaju ispod keramičkih pločica, kamenih gazišta, betonske glazure… U načelu koristi se sustav električnih grijača – kablova koji se koriste za podno grijanje; razlika je tek u kablovima koji su predviđeni za vanjsku montažu (slika 4). Uključenjem grijača dolazi do blagog zagrijavanja površine stepenica i nogostupa te do otapanja snijega i leda, što vidimo na slici 2. Uz grijaće kablove koriste se i grijaće folije, kao i prenosiva gumena gazišta sa ugrađenim grijačem (slika 3).

                Upravljanje grijačima može biti ručno ili automatsko. Za automatsko upravljanje služe vanjski termostati (slika 5) koji uključuju grijanje kad temperatura padne ispod podešene vrijednosti (npr. 3 °C). Međutim, da bi spriječili nepotrebno zagrijavanje vanjskih površina upravljanje rada grijaćih tijela izvodi se putem modula – regulatora (slika 6). Na regulator se priključuju jedan ili više senzora: temperaturni senzor, senzor vlage (slika 7), senzor snijega itd. Na osnovu podataka iz senzora regulator uključuje grijanje samo kad su stvoreni uvjeti za nastanak leda.

                Iako se čini o nepotrebnom rasipanju električne energije spomenimo da je instalirana snaga grijača oko 100 – 300 W/m² sasvim zadovoljavajuća. Brzina odmrzavanja ovisi o vanjskoj temperaturi, debljini i vrsti gazišta, izolaciji itd. U normalnim okolnostima sustav je u stanju odmrznuti zaleđenu površinu već kroz desetak minuta.

                Vidimo kako upravljanje može biti ručno ili automatsko. Klasično upravljanje grijačima putem sklopke moglo bi biti krajnje neekonomično; zamislite da uključite sustav odmrzavanja i zaboravite ga isključiti prilikom odlaska na posao… Puno kvalitetnije rješenje prikazano je na slici 9; uključenje putem vremenskog releja. Pritiskom na tipku aktiviramo relej, koji pak aktivira grijače te ih nakon isteka podešenog vremena isključuje. Namijenjen je odmrzavanju vanjskih gazišta neposredno prije izlaska, no problem nastaje što sustav moramo uključiti desetak minuta ranije.

                Slika 10 predstavlja sustav za sprječavanje smrzavanja sa vanjskim termostatom; kad temperatura padne ispod podešenja uključuju se grijači i u funkciji su sve dok temperatura ponovo ne naraste iznad podešene vrijednosti.

                Slika 11 kombinacija je sustava za odmrzavanje i sustava za sprječavanje smrzavanja: služi za aktiviranje grijanja u određeno vrijeme u slučaju da je temperatura niža od podešene. Grijanje se isključuje ili porastom temperature ili istekom podešenog vremena na timeru. Ova kombinacija pogodna je za slučajeve odlaska iz kuće svakodnevno u isto vrijeme, i pošto je rad potpuno automatski oslobađa nas od mogućih problema uslijed zaboravljivosti.

                Slika 12 prikaz je namjenskog modula – regulatora za sustave odmrzavanja i sprječavanja smrzavanja. Na regulator se priključuju senzori koji prate vanjske uvjete za stvaranje leda: vlažnost zraka, temperaturu, padaline…, te uvjetno njima uključuju zagrijavanje. Riječ je o visokoautomatiziranom sustavu za sprječavanje smrzavanja, no u kombinaciji sa timerom (i tipkom za uključenje) poprima karakteristike vrlo efikasnog sustava za odmrzavanje.

                Načelno rečeno, sustav koji čitavo vrijeme nadzire vanjsku temperaturu i automatski uključuje grijače možemo kategorizirati kao sustav za sprječavanje smrzavanja. Uz gazišta i nogostupe sustav je primjenjiv i pri zaštiti uređaja i instalacija koji su izloženi temperaturama ispod točke smrzavanja: vodovod, oluci, odvodi i šahtovi, rezervoari, slivnici i slično (slika 13). Za tu svrhu najpodesniji su grijaći kablovi sa samoregulacijom zagrijavanja. 




SUSTAV ZA ISPIRANJE KROVOVA




         Za nas kontinentalce pomalo bizaran naslov, zar ne? No za stanovnike primorja koji koriste sustave za prikupljanje kišnice ovaj naslov je i te kako zanimljiv!

         Naime, sustav za kišnicu započinje slivnom površinom. To može biti krov, više krovova, betonirani ili kamenom obloženi slivnici na tlu… Problem slivnih površina je taloženje nečistoća za vrijeme razdoblja bez kiše; nakon duljeg sušnog razdoblja za ispiranje slivne površine služi ručno upravljani sakupljač kišnice i smeća kojim početnu količinu kišnice sa nečistoćama odvodimo van iz cjevovoda. Punjenje vodospremnika vršimo kada procijenimo da je slivna površina čista.

         Nedostatak ovog načina čišćenja slivne površine je u tome što moramo biti nazočni u vrijeme početka padalina; u slučaju naše odsutnosti ili će se nečistoće sliti u vodospremnik, ili će se brzo začepiti filtar, ili se vodospremnik uopće neće puniti – ovisno o podešenju sakupljača.

         Sustav za automatsko ispiranje slivnih površina relativno je nepoznat i inovativan sustav, pogodan za samogradnju; koristi se prerađenim ventilacionim zaklopkama (slika 2) sa ugrađenim elektomagnetnim ili elektromotornim pogonom za otvaranje – zatvaranje zaklopke (slika 1). Na slici 3 prikazana je serijski proizvedena zaklopka s pogonom – cijena im nije pretjerana. Moramo paziti na mogućnost prilagodbe na sustav sakupljanja slivnih voda (zaštita od korozije, bez štetnih i opasnih materijala).
3213223
         Drugi važan dio je senzor za količinu oborina (kišnice - slika 7). Sastoji se od posude i plovka sa kontaktom (nivo sklopke – slika 4). Senzor za količinu oborina je senzor koji upravlja sustavom; posuda sa plovkom se puni kad počne padati kiša. Za to vrijeme kišnica ispire slivnu površinu i zajedno s nečistoćama teče prema slivniku i cjevovodu, te kroz sustav zaklopki prema izljevu. Iskustvom i usporedbom odredimo koja količina padalina je dovoljna za ispiranje slivne površine. Kad količina padalina dostigne željenu vrijednost i ispere slivnu površinu, u posudi koju puni kišnica (slika 7) niveliramo plovak tako da se pri tom nivou vode kontakt u plovku aktivira! S time smo postigli da senzor za količinu oborina najoptimalnije vrši zadaću automatskog regulatora ispiranja slivne površine. Senzor za količinu oborina može biti posuda ljevkastog oblika postavljena na mjesto izloženo padalinama, a može se puniti i sa izljevne grane na slici 5, ili sa neupotrebljavanog dijela krova ili nadstrešnice. Bitno je da je volumen posude nešto veći od količine oborina koja ga puni do trenutka potpunog ispiranja slivne površine.

         Na dnu posude nalazi se maleni otvor zaštićen rešetkastim filtrom kako bi tekućina lagano istjecala iz posude. Naime, u slučaju nedovoljne količine padalina sustav se ne bi aktivirao, ali bi nakupljena voda u posudi pri slijedećim padalinama mogla prerano uključiti sustav. Bušenjem malog otvora omogućuje se vrlo sporo pražnjenje posude. Postoji mogućnost ugradnje industrijskog senzora za kišu; potrebno ga je prilagoditi da radi kao senzor za količinu oborina.

         Slivnik se preko cjevovoda i filtra za krupne nečistoće spaja na sustav zaklopki (slika 5 i 6). Zaklopka Ev1 (slika 5) je otvorena i vodi prema izljevu, dok je zaklopka Ev2 zatvorena i vodi prema pročistaču i dalje prema vodospremniku – cisterni. Doduše, sustav bi se mogao izvesti i bez zaklopke 2, no ona je tu radi mehaničkog zatvaranja vodospremnika za vrijeme suše. Radom sustava upravlja programabilni timer (slika 8) koji se može programirati za vrijeme od desetak sati naviše.

         Kako sustav radi? Kad počne padati kiša puni se posuda senzora za količinu oborina (slika 7) količinom vode koja je potrebna za ispiranje slivne površine. (To znači da senzor nije vremenski već količinski; u slučaju obilnih padalina ranije će se aktivirati). Kada nivo tekućine dosegne željenu vrijednost podiže se plovak  i aktivira se kontakt nivo sklopke; aktivacijom kontakta aktivira se i timer (slika 8), koji pak zatvara zaklopku Ev1 i otvara zaklopku Ev2. Smjer kišnice preusmjerava se sa izljeva prema vodospremniku (slika 6).
13123132
         Timer je podešen na interval koji je potreban od posljednjih oborina do nove potrebe ispiranja slivne površine; može se podesiti na dan, dva, tjedan, mjesec… već prema iskustvu. Ako je podešen na kraće vrijeme bolja je i kvaliteta vode – sustav češće ispire slivnu površinu. Nakon prestanka oborina i isteka podešenog vremena timer vrši suprotnu radnju – prebacuje položaj zaklopki u položaj prikazan na slici 5 i sustav je spreman za ispiranje slivne površine.

         Najbitniji element sustava je senzor za količinu padalina i njegov ispravan rad; pri odabiru posude (koja može biti i od nekoliko decilitara, dovoljna za smještaj nivo sklopke i određenog volumena tekućine) najvažnija funkcija njeno je polagano pražnjenje; posebnu pažnju treba posvetiti otvoru za pražnjenje kako ne bi došlo do mehaničkog začepljenja. Vrijeme pražnjenja posude mora biti i nekoliko desetaka puta dulje od vremena punjenja. U slučaju čestih padalina i podizanja – spuštanja plovka neće se dogoditi ništa – timer će dobivati impulse i mjerenje vremena  počet će od početka. Sustav je zamišljen da se reaktivira tek nakon određenog vremena od prestanka posljednjih padalina!

         Sustav radi potpuno automatski; ograničenje u radu predstavlja trajnost mehaničkih filtera i eventualne nečistoće u senzoru za količinu oborina. Sustav je pogodan za vikendice, apartmane, ali i za vodospremnike od nekoliko stotina tisuća litara vode. Na senzor za količinu oborina može se dograditi i dodatni sklop sa elektroventilom za automatsko pražnjenje nakupljene tekućine; senzor time postaje pouzdaniji jer prestaje bojazan od začepljenja izljevnog otvora. Na opisani sustav moguće je dograditi i UV sustav za sterilizaciju vode – time ćemo znatno poboljšati kvalitetu i zdravstvenu ispravnost pitke vode.





SUSTAV USISIVANJA PRAŠINE – CENTRALNI USISIVAČ



231231 
         Dojadilo vam je vući nezgrapan i bučan usisivač prašine? Dozlogrdilo vam je stalno mijenjanje vrećica za prašinu? Rješenje je – centralni usisivač prašine!

         Naime, sustav centralnog usisivanja je instalacija koja se sastoji od centralnog usisivača (slika 2 lijevo), cijevne instalacije (prikaz na slici 1) i priključnih jedinica – priključaka (slika 3 i 4). U podrumsku ili neku drugu prostoriju ugrađuje se centralni usisivač. Spaja se na sustav cijevi koje su podžbukno razvedene po objektu do priključnica ugrađenih na prikladno mjesto (hodnici, sobe…). Na priključnice koje kad nisu u upotrebi hermetički zatvaraju završetak cijevi priključuje se savitljiva cijev (slika 2 desno) sa teleskopskim rukohvatom i nastavkom za usisivanje. U biti, cijev je potpuno ista kao kod običnih usisivača, samo što je mnogo dulja.

         Sustav rada je jednostavan. Centralni usisivač uključuje se u pogon ili priključenjem cijevi na priključnicu (slika 3) ili pomoću prekidača. Stvara se podtlak u cijelom sustavu, no zbog hermetičke zaptivenosti ostalih priključnica zrak se uvlači samo kroz cijev za usisivanje. Prednost je već spomenuta niska razina buke, prostor se ne zagrijava, nema izlaznog zraka iz usisivača koji podiže prašinu, baratanje je olakšano jer nema teškog kućišta usisivača koji moramo vući za sobom… Izlazna grana centralnog usisivača odvodi se izvan prostorije – na taj način zagrijan i nečist zrak ne izlazi u objekat. Velika prednost je i velika zapremnina posude za prašinu, kao i jednostavnost u čišćenju filtara i održavanju sustava. Mana pak je ugradnja – polaganje cijevi u zid mora se izvršiti prilikom veće adaptacije stambenog objekta ili prilikom novogradnje. U većini slučajeva, ako to raspored prostorija dozvoljava, dovoljan je tek jedan priključak po etaži, npr. u hodniku.

         Sustavi za centralno usisivanje višestruko su skuplji od običnog usisivača prašine; sustav možete izvesti i u samogradnji. Položite kanalizacijske cijevi prikladnog promjera od mjesta ugradnje centralnog usisivača do priključnica; priključnica može biti obično kanalizacijsko koljeno sa čepom. Ugradite i prekidač kraj svake priključnice i spojite ga sa utičnicom za centralni usisavač. Umjesto centralnog usisivača možete upotrijebite jači model standardnog usisivača sa velikom posudom za prašinu, koji priključite na sustav cijevi u za to prikladnoj prostoriji.

         Sustav je pogodan i za manje stanove – centralni usisivač možete smjestiti i na balkon, što opet ovisi koliko će susjedi biti oduševljeni vašim naumom…




GROMOBRANSKA INSTALACIJA




         Vidio sam nekoliko stambenih objekata u koje je „udario grom“. Od beznačajnih zacrnjenja sljemenika do potpuno raskrivenih dijelova krova, spaljenih električnih uređaja, potopljenih prostorija, izbijenih prozora itd. Ironično je da vlasnici objekata tek nakon udara groma postavljaju gromobransku instalaciju…

         Gromobranska instalacija spada u tip preventivne instalacije; mala je vjerojatnost da će zatrebati, ali kad zatreba spašava nas od neizrecivih šteta.

         Električna munja je pražnjenje između oblaka i tla. Udarom munje u nezaštićenu građevinu može doći do oštećenja, požara i trenutnog pregaranja električne instalacije i svih uređaja spojenih na nju! Međutim, do uništenja uređaja može doći i u okolnim objektima, zbog vrlo jakog magnetnog polja koje se širi oko točke udara i metalnim predmetima izaziva snažan indukcijski učinak! Naime, štete od munje možemo podijeliti u dvije skupine: štete od elektriciteta nastalog udarom munje, i neizravne štete nastale indukcijom. Napominjem da štete od indukcije mogu biti veće od štete nastale direktnim udarom! Da bi se zaštitili od neželjenih posljedica udara munje, ugrađujemo dvije vrste zaštite: vanjsku i unutarnju gromobransku instalaciju.



VANJSKA GROMOBRANSKA INSTALACIJA



123
         Vanjska gromobranska instalacija ugrađuje se s vanjske strane objekta. Možemo je podijeliti na tri elementa: krovne hvataljke, gromobranski odvodi i uzemljenje (slika 1). Krovne hvataljke postavljaju se u obliku mreže po sljemenu i ivicama krova i služe za direktno preuzimanje električnog pražnjenja. Obično se izvode pomoću pocinčanih čeličnih traka. Važno je napomenuti da SVE metalne konstrukcije na objektu (antenski stupovi, oluci, limeni opšavi, metalne krovne konstrukcije, ograde balkona, snjegobrani i slično) MORAJU biti spojene na gromobransku instalaciju!

         Gromobranski odvodi (vertikalni odvodi) služe za odvođenje električnog naboja iz hvataljki u uzemljenje. Kao gromobranski odvodi služe pocinčane čelične trake ili užad, a moguće je i spajanje čelične armature betonskih zidova na odvode. Uzemljenje se izvodi u obliku prstena od pocinčane trake ukopane u zemljište oko objekta ili smještene u temelju objekta (temeljni uzemljivač), ili u obliku metalnih šipki zabijenih u tlo, ili od ukopanih metalnih ploča. Uzemljenje mora biti kvalitetno povezano sa gromobranskim odvodima, kao i sa metalnim konstrukcijama oko objekta (ograde, metalne sjenice, metalni slivnici i slično). Gromobranska instalacija mora biti kvalitetno izvedena, stoga sve poslove oko projektiranja i montaže gromobranske instalacije prepustite stručnjacima.



UNUTARNJA GROMOBRANSKA INSTALACIJA



2345
         Zbog indukcije nastale prilikom udara munje javljaju se opasni naboji u metalnim konstrukcijama i instalacijama u objektu koji mogu uništiti električne i elektronske uređaje i nanijeti opasne ozljede u slučaju dodira. To su takozvane sekundarne posljedice, ali ponavljam da one mogu nanijeti mnogo veću štetu od samog udara munje! Za sprječavanje sekundarnih posljedica udara munje koristimo dvije vrste zaštite: izjednačavanje potencijala i prenaponsku zaštitu instalacije. Obje vrste zaštite spadaju u unutarnju gromobransku instalaciju.

         Izjednačavanje potencijala već sam opisivao, no u ovom slučaju sve metalne konstrukcije u objektu (vodovodne instalacije, sistem centralnog grijanja, metalne konstrukcije, rukohvate, metalne ventilacione cijevi…) moraju se povezati sa uzemljenjem; time se inducirani naboji sigurno odvode iz objekta u okolno tlo.

         Katodni odvodnici prenapona (slika 2) su uređaji koji inducirane naboje iz instalacije odvode u uzemljenje. Spajaju se između faznih vodiča i uzemljenja, i u slučaju povišenog napona (prenapona) istog trena postaju vodljivi i odvode višak napona kratko spajajući fazni vodič i uzemljenje.  Postavljaju se kaskadno – na ulaz energetskog voda (kućni priključni ormarić), zatim u razvodni ormarić, a mogu se postaviti i na dio instalacije koji napaja osjetljive uređaje. Katodni odvodnici prenapona ugrađuju se i na telekomunikacijske i antenske vodove. Zaštita optičkih priključaka nije potrebna.




ZAŠTITA OSJETLJIVIH UREĐAJA – MULTIMEDIJALNI CENTAR, RAČUNALO




         Kod zaštite osjetljivih uređaja, bilo da se radi o multimedijalnom centru (TV prijemnik, glazbena linija, DVD player…) ili računalu sa komponentama preporučam jedno pravilo: jedna faza, jedan osigurač, jedna utičnica! Naime, radi sprječavanja međufaznih proboja i prenapona sve uređaje koji su povezani audio kablovima, video kablovima, USB kablom… priključite na jednu utičnicu! Doduše, ne mora to biti jedna utičnica i paukova mreža produžnih kablova i razvodnika, već grupa utičnica na zidu jednim kablom spojena na razvodni ormarić i osigurana jednim osiguračem! Također, na tu liniju ugradite dva katodna odvodnika prenapona (tzv. odvodnici preostalog prenapona - DGT) i to jedan između faznog vodiča i uzemljenja a drugi između neutralnog (nultog) vodiča i uzemljenja. Utičnice spojite preko SPD prenaponskih modula (u biti to su prenaponski osigurači, jednostavni i jeftini moduli pogodni za modularnu ugradnju). Također ugradite katodne odvodnike prenapona i na završetke svih telekomunikacijskih i antenskih linija spojenih na štićene uređaje; na taj način postići ćete najveću moguću zaštitu  vaših skupocjenih uređaja!




SUSTAV ZA ZAŠTITU OD SMETNJI






                Ulazimo u namjensko i usko profilirano područje: električno napajanje najosjetljivijih uređaja. U tu kategoriju spadaju vrhunski audio – uređaji, računala za posebne namjene i ostala profesionalna elektronička oprema kod kojih bi moglo doći do smetnji u radu zbog onečišćenja i nepravilnosti mrežnog napona.

                Uzroke smetnji možemo podijeliti u više kategorija: elektromagnetska indukcija nastala zbog prirodnih djelovanja (atmosferski uvjeti, Sunce), zatim elektromagnetska indukcija  uslijed rada uređaja (radijski odašiljači, trafostanice, benzinski motori, kućanski uređaji, prigušnice fluorescentnih svjetiljki…), kao i čitav spektar specifičnih smetnji nastalih radom uređaja (prijenosi digitalnih signala na mrežu, lutajuće struje, smetnje uslijed velikog otpora vodiča napajanja…). Smetnje mogu biti impulsne, niskofrekventne, visokofrekventne i kombinirane. Spomenute smetnje napajanja problem za ispravan rad uređaja jer se mogu manifestirati na više načina: šum, pucketanje, zujanje, „iskrice“ i crte na monitoru itd.

                Kao dodatan problem javlja se i zaštita instalacije (strujnog kruga napajanja) koja također može postati izvor smetnji.

                Ugrubo, rješavanje problema možemo podijeliti u dvije grane: zaštita od izvora električnih polja nastalih izvan prostorije i zaštita od mrežnih smetnji – smetnji napajanja. Međutim, da ne bi upali u zamku stručnih definicija (audiofili znaju o čemu je riječ) krenimo od „prve linije obrane“ – električne instalacije.

                Profesionalni uređaji izuzetno su skupi; pošto se radi o uređajima na električni pogon najčešći uzrok kvarova su nedostataci u sustavu opskrbe električnom energijom: predimenzionirani i neadekvatni osigurački elementi, neispravne instalacije, kvarovi nastali uslijed udara groma i sl. Kako bi riješili navedene probleme, strujni krug za napajanje osjetljivih uređaja mora biti izveden krajnje pažljivo i proračunato.
                Krenimo od osnovnog pravila zaštite (slika 1): jedan strujni krug – jedan osigurač – jedna utičnica! Na taj način izbjegavamo međufazne proboje, proboje izolacije u slučaju djelomičnog isključenja instalacije uslijed djelovanja zaštite i slično. Krenimo od uzemljenja. Ako je moguće, postavite neovisno i kvalitetno uzemljenje (sa ukopanim uzemljivačem) isključivo za štićene uređaje. U blizini mrežnog priključka postavite priključno mjesto za uzemljenje (npr. kutiju za izjednačavanje potencijala) i vodičem velikog presjeka (P/F 16 – 25 mm²) spojite ga sa uzemljivačem. Na taj način smanjiti ćete mogućnost pojave smetnji uzrokovanih parazitskim lutajućim strujama i sl. Ako niste u mogućnosti izvedbe neovisnog uzemljenja, vodič uzemljenja iz razvodnog ormarića do priključnog mjesta neka ima presjek od min. 4mm², kako bi smanjenjem otpora uzemljenja olakšali odvođenje induciranih (naročito impulsnih) struja.

                Fazni i nulti vodič također neka budu većeg presjeka (P/F 4 mm²) kako bi izbjegli indukcije nastale impulsnim strujama pri radu mrežnih transformatora. Vodiči neka budu neprekinuti od razvodnog ormara do utičnice i provedeni metaliziranim instalacijskim cijevima (cijevima omotanim metalnom folijom) koja također mora biti spojena na uzemljenje. Utičnica može biti kvalitetna modularna utičnica sa nadstrujnom i diferencijalnom zaštitom (KZS) do koje se može ugraditi i zaštita od prenapona (odvodnik). Na taj način smo izvršili kvalitetnu zaštitu strujnog kruga ali i spriječili pojavu smetnji nastalih indukcijom u vodičima unutar stambenog objekta. Pri ugradnji klasične utičnice obavezno ju opremite odvodnikom prenapona (slika 7).
                „Druga linija obrane“ je zaštita od smetnji čiji se izvor nalazi izvan objekta. Smetnje nastaju uslijed indukcije u vodičima ili metalnim dijelovima uređaja, a najčešći izvori su nestabilnosti u atmosferi, odašiljači i električni uređaji. Zaštita se izvodi primjenom Faradayevog kaveza.  Faradayev kavez izvodi se u obliku uzemljenog metalnog „oklopa“ – kaveza oko uređaja koji štitimo. Naime, zbog uzemljenja djelovanje vanjskog električnog polja ne prenosi se unutar kaveza. Na spomenut način unutar kaveza ne prodiru niti radio – valovi, elektromagnetni impulsi nastali udarom munje jer se svi inducirani naboji u rešetki kaveza sigurno odvode u uzemljenje.

                Navedeni sustav zaštite možemo podijeliti u dvije grupe: zaštita prostorije i zaštita uređaja smještenih unutar namještaja.

                Faradayev kavez kao zaštita prostorije nije jednostavno izvesti; kod novogradnje prostorija se oblaže metalnom mrežicom („rabitz – mrežom“ - slika 2) po zidovima i stropu neposredno prije žbukanja,kao i po podu prostorije neposredno prije nanošenja glazure. Zasebni dijelovi metalnih mrežica moraju se povezati međusobno bakrenim vodičem većeg presjeka i kvalitetno spojiti na uzemljenje. Zbog materijala za izradu mrežice – pocinčane žice – povezivanje se jednostavno vrši lemljenjem. U slučaju naknadne ugradnje prostorije je moguće obložiti metalnom folijom (slika 3) spojenom s uzemljenjem i prekriti je gips – kartonskim pločama.

                Kao što vidimo, radi se o značajnoj investiciji i ne baš jednostavnim radovima. Problem predstavljaju otvori – vrata i prozori kao nezaštićena mjesta na kojima valja izvršiti dodatnu zaštitu na prikladan način.

                Namještaj (stalaže, police, ormarići) za smještaj uređaja također mogu poslužiti za djelomičnu ili potpunu zaštitu od induciranih smetnji. Najjednostavnije je prostoriju opremiti metalnim namještajem koji se kvalitetno poveže sa uzemljenjem, i problem je riješen. No radi estetskog dojma najčešće se upotrebljava drvo ili oplemenjena iverica. Moj savjet je izvedba sendviča od dvije ploče iverice između kojih se po cijeloj površini ugradi metalna folija. Svi dijelovi folije moraju se, naravno, spojiti s uzemljenjem. Umjesto toga postoji i mogućnost ugradnje folije sa unutarnje strane elemenata, oblačenje metalnog namještaja u drvo itd. Posebnu pažnju posvetite pravilnom spajanju aluminijske folije na bakrene vodiče!
                Treća, možda i najvažnija, zaštita je od induciranih smetnji unutar vodiča ili uređaja. Spektar vrsta i oblika smetnji zaista je velik te ih nećemo pojedinačno opisivati. Zaštitu možemo podijeliti na zaštitu instalacije i zaštitu uređaja. Zaštita instalacije sprovodi se stabilizacijom napona i ugradnjom odvojnog transformatora i različitih filtara, dok se zaštita uređaja vrši posebnom izvedbom mrežnih kablova i zahvatima na samim uređajima.

                Radi lakšeg snalaženja zamislimo „točku susreta“; to je zamišljena točka gdje se susreće mrežni dio električne instalacije sa električnom instalacijom samih uređaja. Do točke susreta vrši se stabilizacija napona i filtriranje od smetnji, dok se nakon te točke „očišćena“ električna energija pravilno distribuira po uređajima.

                Krenimo redom. Za pravilan rad uređaja potreban je ujednačen napon gradske mreže od 220 V, bez oscilacija.  Na slici 4 prikazan je stabilizator napona. Služi za stabilizaciju mrežnog napona na približno 220 V bez obzira na odstupanja napona mreže u opsegu od 170 – 240 V. Naravno, stabilizator napona mora biti izuzetno kvalitetan i namjenski, kako svojim radom ne bi prouzročio više štete generiranjem smetnji nego koristi regulacijom napona.

                Na slici 5 prikazan je odvojni transformator za balansirano napajanje uređaja. Služi za otklanjanje smetnji nastalih indukcijom unutar uređaja. Objašnjenje rada bilo bi preopširno i prekomplicirano, no spomenimo samo da je odvojni transformator namijenjen prvenstveno za otklanjanje smetnji nastalih induciranjem struja radi međusobnog povezivanja više uređaja (te povezivanja uzemljenja i mase audio ožičenja). Uređaji su glomazni i skupi, potrebna je stručna pomoć kod ugradnje, ali su nezamjenjivi u sustavima sa mnogobrojnim uređajima sa različitim tipovima uzemljenja.

                Važna komponenta zaštite su filtri za filtriranje ili odvođenje različitih vrsta simetričnih i asimetričnih smetnji (slika 6). Naravno, izvedba mora biti strogo namjenska i profesionalna, jer se većina smetnji induciranih u naponskoj mreži otklanja upravo putem njih. Stoga izlazi filtara predstavljaju „točku susreta“, nakon koje se „očišćeno“ napajanje odvodi prema uređajima.

                Za napajanje uređaja koriste se kvalitetni kablovi sa upletenim vodičima velikog presjeka i izuzetno kvalitetnim uzemljenjem (radi što manjeg otpora – slika 8). Kablovi se razvode iz jednog izvora ili putem uređaja za napajanje sa ugrađenim filtrima (slika) ili pak putem specijalnih razdjelnika (slika). Kablovi mogu biti opremljeni i feritnim prstenom radi dodatnog filtriranja induciranih napona (slika 9).

                Sve u svemu, sustav za zaštitu od smetnji vrlo je skup, specifičan i usko primjenjiv samo na određene tipove uređaja. Međutim, ulaganje u skupe uređaje doći će do punog izražaja tek i ugradnjom kvalitetne zaštite od elektromagnetnih smetnji.



LOGIČKI SUSTAVI



2345
Univerzalni logički modul
         O logičkim sustavima teško je pisati radi njihove svestranosti i velikog spektra mogućnosti. Postoji nekoliko proizvođača logičkih sustava, opisati ću Siemensov sustav LOGO radi jednostavnog načina montaže i upravljanja.

         Logički sustavi služe za upravljanje složenijim sustavima kućne instalacije, ili za više sustava istodobno. Sastoje se od univerzalnog logičkog modula (slika 1), modula za proširenje (slika 2), modula za komunikaciju (slika 3), dodatne opreme za povezivanje  i programa za upravljanje i programiranje.

         Univerzalni logički modul (slika 1) je modul u kojem se vrši programiranje operacija. Postoji više vrsta logičkih modula, ovisno o zahtjevnosti upravljanja procesom; sa 6, 8 ili 12 ulaza i sa 4 ili 8 izlaza. Na ulaze se spajaju upravljački elementi – senzori, tipkala…, dok se na izlaze spajaju izvršni elementi ili trošila (rasvjeta, elektromotori, releji…). Za veće zahtjeve postoje moduli za proširenje, moduli za komunikaciju… Može se povezati i više logičkih modula u jednu cjelinu putem AS – Interfacea. Univerzalni logički modul može se programirati preko ugrađenih tipki, zatim spajanjem na računalo ili prijenosom programa putem memorijske kartice.

         Područje primjene logičkih sustava uistinu je široko; upotrebljavaju se za upravljanje i automatizaciju sustava sa više potrošača i upravljačkih jedinica. Možemo ga upotrijebiti za centralno upravljanje unutarnjom rasvjetom, vanjskom rasvjetom, upravljanje automatskim vratima, roletama, ventilacijom, grijanjem, navodnjavanjem, solarnim sustavima, hibridnim zahtjevima… Za potrebe u kućanstvima gotovo da i nema uporabnih ograničenja.

         Programiranje vrši stručnjak; na vama je da iznesete svoje zahtjeve, posavjetujete se o mogućnostima – ostalo će učiniti stručne osobe. Edukacija o upravljanju sustavom stvarno je minimalna i jednostavna – sustav u većini slučajeva radi potpuno automatski.