SUSTAVI INSTALACIJA U KUHINJI




RAZRADA



 2131232131231
         Za početak idemo zamisliti kuhinju. Pošto će fokus biti na instalacionim sustavima, kuhinju smo opremili vrlo skromno; ugradbena mikrovalna, ugradbena pećnica, ugradbeni hladnjak, ugradbena perilica suđa, ugradbeni sudoper i tri ugradbene ploče za kuhanje. Iznad prostora za kuhanje postavljena je kuhinjska napa. Topla voda zagrijava se u beztlačnom bojleru postavljenom ispod sudopera. Namještaj je maksimalno pojednostavljen, bez namjere za stvaranje vizualnog dojma ili estetskog ugođaja. Kuhinja ima i funkciju blagovaone; postavljen je stol i četiri stolca, dok ostatak namještaja, jednostavnosti radi, nisam prikazao.

         U kuhinju ćemo ugraditi sve dosad opisane sustave instalacija; elektroinstalacije će biti izvedene pomoću modula i to kao klasična instalacija ili kao sustav automatizacije sa centralnom upravljačkom jedinicom za sustav napredne automatizacije u blizini kuhinjskog stola. Minimalistički način kućne automatizacije biti će opisan posebno.

         Krenimo redom. Svi grafički prikazi biti će maksimalno pojednostavljeni i razumljivi; izbjegavat ću stručnu šemotehniku jer ona laiku ionako nije razumljiva. Na slici 1 prikazan je tlocrt prostorije sa brojčanom oznakom zidova u prostoriji; naveden način označavanja koristit ću u daljnjem tekstu.



VODOVOD, KANALIZACIJA I VENTILACIJA






         Na slici 2 prikazan je uprošćen izgled vodovoda, kanalizacije i ventilacije. Izvodi vodovodne instalacije postavljeni su kraj sudopera (1), perilice suđa (2) i hladnjaka (3). Kanalizacijski izvodi postavljeni su na istim mjestima, s tim da je dodan i tzv. krajnji slivnik s plovkom (4). Naime, njegova funkcija je skupljanje vode u slučaju poplave i odvođenje u kanalizaciju. Povrat kanalizacijskih voda sprječava ugrađeni mehanizam s plovkom.

         Preporučio bih ugradnju elektromagnetskog ventila na dovodnu cijev kuhinjskog vodovoda. Elektromagnetnim ventilom može upravljati programator protupoplavnog sustava ili centralna upravljačka jedinica. U slučaju da senzori za vodu otkriju nekontrolirani izljev vode upravljačka jedinica bi  uz oglašavanje alarma istodobno zatvorila elektroventil i na taj način onemogućila dotok vode u kuhinjsku vodovodnu instalaciju.

         Na perilicu za suđe obavezno ugradite sigurnosno crijevo s Aqua – stop funkcijom. Odvod priključite na poseban kanalizacijski priključak – priključak za perilice.

         U slučaju da imate ekonomičan izvor tople vode (plinski bojler, solarni sustav) svakako ugradite priključak kraj sudopera. Postoji mogućnost i dovođenja tople vode i do perilice za suđe!

         Ventilacioni sustav započinje kuhinjskom napom (5). Preporučujem ugradnju vanjskog ventilatora. U slučaju da imate ugrađen napredan dvosmjeran ventilacioni sustav, neka vam stručnjak u kuhinju ugradi diferencijalnu tlačnu sklopku. Prilikom rada nape dolazi do stvaranja podtlaka. Diferencijalna sklopka će prepoznati pad tlaka u kuhinji i uključit će granu za dovod svježeg zraka ili pak kompletan sustav ventilacije; otvaranjem zaklopki na rekuperatoru izjednačit će se tlak zraka u kuhinji. Napominjem da ako radi samo ulazna grana ventilacionog sustava izmjenjivač topline nije u funkciji.

         Slijedeći ventilacioni priključak je ventilirani ormarić. Pošto on predstavlja hermetički zatvoren sustav možete ga izvesti kao neovisnu granu ventilacije. Ako je ormarić opremljen ventilatorom na izlaznoj grani a ulaz mu predstavlja rešetkasto dno tada za njega vrijede ista pravila kao i za kuhinjsku napu.

         Brojem 7 označen je sustav ventiliranja pozadine hladnjaka. O tome sam već pisao ranije; ako ste ugradili hladnjak u ugradbeni element bez ventilacionih otvora, obavezno ugradite ovaj sustav.

         Broj 8 su ulazi u granu ventilacije za odvođenje iskorištenog zraka (ulaz svježeg zraka nalazi se u blagovaoni). Obratite posebnu pažnju na upravljanje ventilacijskim sustavom; jednostavnom dogradnjom diferencijalnih termostata i higrostata na upravljačku jedinicu sustav ventilacije radit će neovisno i optimalno.

         Sva priključna mjesta vodovodne instalacije, kao i sve metalne predmete kanalizacjske i ventilacijske instalacije obavezno spojite na kutiju za izjednačavanje potencijala! Na izjednačavanje potencijala spojite i limeno korito sudopera, kućište mlina za otpad, metalne konstrukcije unutar sudopera, bojler i cijev za toplu vodu, metalne vodilice u ventiliranom ormariću, kao i svaki neuzemljeni metalni predmet u blizini električne instalacije!



SENZORI



 1231231
         Kuhinja je prostorija sa najviše instalacionih sustava; u svrhu upravljanja i nadzora u kuhinju se ugrađuje i najviše senzora. Krenimo redom (napomena: crnom bojom prikazani su klasični moduli, dok su moduli sustava automatizacije obojeni u bijelo).

         Na slici 3 pod brojem 1 prikazani su senzori za vodu – protupoplavni senzori. Njihova namjena već je opisana. Postavljaju se neposredno uz moguć izvor poplave.

         Pod brojem 2 prikazani su toplinski senzori – termostati sustava automatizacije, dok je pod brojem 3 prikazan termostat klasičnog modularnog sustava. Njihova namjena je uključivanje ventilacionog (ili klimatizacijskog) sustava u slučaju porasta temperature uz plafon u odnosu na temperaturu prostorije; da bi se izbjeglo prekomjerno zagrijavanje prostorije prilikom kuhanja postavljeni senzori vrše diferencijalni nadzor razlike u temperaturi. Prednost termostata pod brojem 2 je u tome što sustav automatizacije može vršiti nadzor temperature na više mjesta.

         Na slici 3 pod brojem 4 prikazana je diferencijalna tlačna sklopka. To je vrlo precizni senzor za mjerenje razlike tlaka između kuhinje i prostorije koja nije povezana sa kuhinjom (ili vanjskog prostora). Prilikom rada kuhinjske nape dolazi do stvaranja podtlaka; u slučaju prevelikog pada tlaka tlačna sklopka reagira i omogućuje ulaz svježeg zraka kroz ventilacioni sustav.

         U kuhinju se postavljaju i senzori protuprovalnog sustava: broj 5 je IC senzor, a broj 6 je kombinirani IC i mikrovalni senzor pokreta.
1231231
         Na slici 4 pod brojem 1 prikazani su sobni termostati; na njima vršimo programiranje grijanja – hlađenja (2) ili unosimo podatke za kuhinjsku zonu grijanja, hlađenja i ventilacije (1). Termostati mogu služiti za upravljanje sistemom grijanja, a mogu služiti i za fine korekcije sustava automatizacije. Pri ispravno podešenom sustavu automatizacije ne postoji potreba za ručnim upravljanjem ventilacijom, klimatizacijom ili grijanjem!  Pod brojem 3 prikazan je detektor gradskog plina. Spojen je na vatrodojavni sustav i sustav automatizacije, preko kojeg se u slučaju istjecanja plina vrši aktiviranje alarma i zatvaranje elektroventila na plinskoj instalaciji. Pod brojem 4 prikazan je detektor dima; funkcija može biti identična detektoru plina.







INSTALACIONE CIJEVI – REZERVA



13213
         Krenimo sa planiranjem elektroinstalacije – od repa! Naime, instalacioni materijal lako je postaviti u zidove; nakon dovršetka instalacije i puštanja objekta u funkciju s vremenom se mogu javiti zahtjevi za dogradnjom sustava, ugradnjom novih uređaja, ili pak ugradnjom sasvim novog načina upravljanja uređajima. Možda zvuči nepotrebno, ali već sada postoje kuhinjski uređaji koji se spajaju na antenski sustav, ili na Internet. Za nekoliko godina možda ugradimo kuhinjske uređaje koji se spajaju na sustav kućne automatizacije (iako postoje već danas) putem BUS linije. Sve je to u redu, ali kuda provesti BUS liniju? Ili antenski, optički, energetski kabel?

         Kuhinja je idealno mjesto za kasniju adaptaciju! Stoga se na vrlo jednostavan i jeftin način pripremite na nju već prilikom novogradnje ili slijedeće velike adaptacije. Priprema se sastoji od – ugradnje rezervnih instalacionih cijevi!

         Na slici 5 prikazao sam mjesta na koja se postavljaju instalacione cijevi. Žutom bojom prikazan je sustav instalacionih cijevi za dogradnju energetskog dijela instalacije. Postavite praznu instalacionu cijev iz razvodnog ormarića oko cijele kuhinje (7) sa izvodima u kutovima prostorije i iza kuhinjskih elemenata. Krajevi cijevi mogu ostati pod žbukom; ako učinite kvalitetnu fotodokumentaciju uvijek ćete ih biti u stanju pronaći. U slučaju potrebe dovođenja novog instalacionog kabla iz razvodnog ormara npr. do visećih kuhinjskih elemenata radi ugradnje elektromotornog otvaranja vrata, dovoljno je pronaći završetak cijevi i kroz nju povući energetski kabel do razvodnog ormara.

         Što se pak tiče narančastog dijela rezervne instalacije, početak i/ili kraj izvedite iz kutije sa telekomunikacijskim priključkom i iz razvodnog ormara. Tako ćete u slučaju potrebe moći dovesti telekomunikacijski ili energetski kabel do elemenata viseće kuhinje (1), ugradbene pećnice (2), perilice suđa (3), sudopera (4), ploče za kuhanje (5), nape (6)…



INSTALACIJA KRAJ PROZORA



123123132
         Mislite da je instalacija kraj prozora… jednostavna? Ne bih se složio s vama!

         Naime, prozori su pogodno mjesto za provalu pa tako predstavljaju ugradnju vrlo zahtjevne protuprovalne instalacije; što je više prozorskih krila, to treba postaviti više senzora. Naime, na svaku staklenu površinu postavlja se udarni senzor (1) dok se na prozorsko krilo postavlja elektromagnetni senzor (2). Za kontrolu roleta u roletnu kutiju postavlja se mikroprekidač (3) koji se aktivira pri svakom nasilnom pokušaju podizanja roleta. Elektromagnetni kontakti (2) služe i za upravljanje ventilacionim sustavom – prilikom otvaranja bilo kojeg prozora isključuje se ventilacija.

         Plavom bojom prikazan je način spajanja elektromotornih roleta (4). Naime, upravljanje roleta sa elektromotornim pogonom može se vršiti pomoću prekidača (5) ili upravljanjem iz centralne upravljačke jedinice. U slučaju upravljanja roletama pomoću scenarija prekidači za podizanje nisu potrebni. U minimalističkoj automatizaciji uz scenarije elektromotornim roletama upravlja se i pomoću daljinskog upravljača.

         Moram napomenuti da sve više u upotrebu ulaze i prozori upravljani elektromotorom. Razmislite o mogućnostima ugradnje i opskrbe takvih prozora potrebnim elektroinstalacijama.

         Brojem 6 prikazana je rezervna instalaciona cijev – u slučaju naknadne ugradnje žaluzina ili zavjesa na elektromotorni pogon, ili slično; rezervnom instalacionom cijevi dovest ćemo napojni kabel, dok u većini slučajeva prekidači nisu potrebni jer se zavjesama ili žaluzinama upravlja putem daljinskog upravljača.



RASVJETA



3212123
         O rasvjeti u kuhinji već je dosta rečeno, stoga ću samo ukratko opisati zamišljenu rasvjetu u zamišljenoj kuhinji (slika 7). Naime, na plafonu su simetrično raspoređena četiri rasvjetna tijela sa štednim žaruljama; dva u dijelu za kuhanje (1), a dva u blagovaoničkom dijelu (2). Obje svjetiljke na svakoj od linija uključuju se istodobno. Na donjoj strani visećih kuhinjskih elemenata ugrađene su svjetiljke sa LED žaruljama za osvjetljenje radne površine (3); spojene su preko prekidača na sustav neprekidnog napajanja. Rasvjeta u kuhinjskoj (4) napi uključuje se neovisno o rasvjeti prostorije ili o rasvjeti na kuhinjskim elementima, zbog specifičnog rasporeda u kuhinji. Na zidu B nalazi se svjetiljka koja služi kao rasvjeta u slučaju nužde (5). Na zidu D također se nalazi svjetiljka za slučaj nužde (6), ali je izvedena kao višenamjenska svjetiljka (za slučaj nužde i kao signalizacija ulaznog zvona).

         Kao dodatnu rasvjetu možete ugraditi i usmjerenu halogenu svjetiljku na zid u blizini stola, kao i         dekorativnu rasvjetu u obliku trake sa LED diodama na kuhinjske elemente ili između zidnih pločica… Raspitajte se kod stručne osobe u vezi optimalne rasvjete.



MODULI – UTIČNICE I PREKIDAČI




         Pošto sam pobornik precizne i opširne popratne dokumentacije o izvedenim instalacionim sustavima, prikazat ću vam na pregledan i razumljiv način namjenu i značenje svakog ugrađenog modula. U ovom slučaju, radi lakšeg snalaženja, zidove sam označio slovima A, B, C i D, dok su moduli označeni brojevima. Na zidovima su prikazani moduli crne boje, dok su na slikama 1 i 2 prikazani potpuno isti moduli, samo što su obojeni u bijelo. Radi jednostavnog snalaženja module ću označavati ovako: A 2 12 (A je slovo koje označava sliku rasporeda modula na zidu, 2 je broj modula na toj slici, 12 je izgled modula na slici 1 ili 2).
1231321
         Kuhinjski elementi i uređaji većinom su smješteni kraj zida A, djelomično uza zid B. Stoga je glavnina kuhinjskih elektroinstalacija koncentrirana na tom mjestu. A 1 11 je priključno mjesto za pećnicu i mikrovalnu pećnicu. Lijevo je uvodnica za trofazni kabel pećnice za fiksni spoj unutar kutije. Desno je utičnica za mikrovalnu pećnicu. U slučaju automatizacije priključak pećnice spaja se na sustav za kontrolu opterećenja kako bi u slučaju preopterećenja instalacije bilo omogućeno isključenje pećnice kao jednog od većih potrošača.

         A 2 12 su utičnice za hladnjak. Priključnice se mogu izvesti i preko sustava za neprekidno napajanje. A 3 13 je utičnica za perilicu suđa. Utičnica može biti upravljana sustavom za kontrolu opterećenja i protupoplavnim sustavom radi isključenja u slučaju poplave. A 4 11 je priključno mjesto za mlin za otpatke. Predlažem ugradnju više utičnica ili kablovskih uvodnica; na taj način osigurat ćemo priključak na električnu mrežu u slučaju ugradnje sudopera sa senzorom, elektromotornim otvaranjem vrata, električnim dozatorom za deterdžent  i slično. U ovom slučaju kablovska uvodnica služi za priključenje mlina za otpatke, dok utičnica služi za priključenje beztlačnog bojlera. Napajanje beztlačnog bojlera bilo bi poželjno izvesti putem dirigirane potrošnje. A 5 14 je kablovska uvodnica za spajanje ventilatora ventiliranog kuhinjskog ormarića.
1312312
         U gornjem redu nalazi se utičnica A 6 13. Služi za priključenje kuhinjskih aparata i uređaja, i obavezno mora biti izvedena sa zaštitom od vode. A 7 15 su prekidački moduli. Opisat ću ih s lijeva nadesno. Prvi je prekidač za uključenje mlina za otpatke, drugi prekidač je za uključenje  ventilacije ventiliranog ormarića (preko vremenskog releja), treći prekidač služi za uključenje rasvjete na stropu (izmjenična linija) a četvrti služi za uključenje rasvjete na visećim elementima. Rasvjeta je izvedena preko uređaja za neprekidno napajanje. Četvrti prekidač može biti opremljen sa žaruljicom koja zasvijetli u trenutku nestanka električne energije i daje nam do znanja da rasvjeta na elementima radi preko uređaja za neprekidno napajanje (modul 16 desno na slici 1).

         A 8 14 su kablovske uvodnice za napajanje rasvjete ispod elementa, a može biti i napajanje elektromotornih podizača.
1231321
         B 1 13 je utičnica identična A 6 13. B 2 17 je grupa modula za upravljanje rasvjetom nape, ventilatorom i rasvjetom kuhinje (križni prekidač). Poželjno je ugraditi nekoliko prekidača za uključenje rasvjete u kuhinji zbog njenog svakodnevnog i čestog korištenja. B 3 12 su utičnice za priključak ploča za kuhanje. Nemojte zaboraviti da i plinske ploče za kuhanje trebaju priključak na napon gradske mreže! U slučaju ugradnje električnih ploča za kuhanje napajanje utičnica izvedite preko sustava za kontrolu potrošnje.

         B 4 13 je standardna utičnica. Najpraktičnije je u svaku prostoriju ugraditi utičnicu kraj ulaznih vrata; na to mjesto obično ne postavljamo namještaj i utičnica je pristupačna za priključenje usisivača i sl. U slučaju ugradnje centralnog usisivača prašine priključak za usisivanje također ugradite u blizini vrata.

         B 5 18 je svjetiljka za rasvjetu u slučaju nužde; uključuje se u slučaju nestanka električne energije i svijetli nekoliko sati. Može se izvesti i kao kombinirana rasvjeta  - noćno svjetlo i svjetiljka u slučaju nužde napajana iz UPS – a. B 6 16 je grupa prekidača za rasvjetu; glavno svjetlo u kuhinji, glavno svjetlo u blagovaoni, rasvjeta u napi (ili dekorativna rasvjeta) i rasvjeta u visećim kuhinjskim elementima izvedena preko UPS – a. Grupa prekidača smještenih kraj vrata čine centralno upravljanje rasvjetom u prostoriji, stoga su dodani i prekidači za rasvjetu nape i radne površine kako bi prilikom izlaska iz prostorije na jednom mjestu mogli isključiti kompletnu rasvjetu.
1321231
         C 1 21 je grupa prekidača za upravljanje roletama (elektromotorno podizanje roleta lijevog i desnog prozora) kao i prekidač za rasvjetu blagovaone. Taj prekidač služi npr. za gašenje svjetla ako želimo noću neprimjetno proviriti kroz prozor… C 2 13 je klasična utičnica. C 3 19 i C 4 19 su ugradbeni zvučnici centralnog audio sustava. Sačinjavaju audio podsustav (zonu) kuhinje i upravljaju se putem lokalnog kontrolnog modula D 1 22 lijevo.
131231
         D 1 22 su upravljački moduli; već opisani lokalni modul za upravljanje audio – sustavom sa regulacijom glasnoće i mogućnošću pozivanja i komunikacije, zatim signalni modul sa tipkom za npr. kontrolu ili upravljanje protuprovalnim sustavom, te interfonski modul za komunikaciju i otvaranje ulaznih vrata.
1231321
         D 2 24 je grupa modula za mali multimedijalni centar u slučaju da u blagovaonu želimo postaviti TV prijemnik, telefon, računalo ili slično. Sastoji se od tri utičnice, priključka na telefonsku instalaciju te priključka na antenski sustav.

         D 3 23 je grupa prekidačkih modula za uključenje rasvjete u blagovaoni, upravljanje elektomotornim roletama i uključenje rasvjete u kuhinji. D 4 18 je rasvjeta u slučaju nužde, s tim da se može izvesti i kao kombinirana rasvjeta – rasvjeta u slučaju nužde i signalna rasvjeta za ulazno zvono. Na taj način koristimo manji broj rasvjetnih tijela za više funkcija.

         U prostoriju se ugrađuju i senzori i termostati, što je opisano ranije.



AUTOMATIZACIJA




         U slučaju automatizacije smanjuje se broj prekidača tako da se kraj ulaznih vrata ugrađuju moduli sa 4 ili 6 tipki (slika 3 - 1) za scenarij uključenja rasvjete, upravljanja elektromotornim roletama, audio sustavom, protuprovalnim sustavom... Za upravljanje elementima instalacije tada je najefikasnije koristiti daljinski upravljač. U blagovaonu se može ugraditi i centralna upravljačka jedinica (2), lokalna kontrola audio – sustava, lokalna kontrola grijanja i klimatizacije… Napominjem da je upravljanje scenarijima potpuno drugačiji način upravljanja instalacijskim sustavima od onih na koje smo navikli, bez potrebe regulacije ili upravljanja ventilacijom, grijanjem, klimatizacijom… Svi sustavi izvode se za potpuno automatski rad bez potrebe za regulacijom ili brigom o upravljanju pojedinim dijelovima ili funkcijama sustava.
1231213
         Radi lakšeg razumijevanja sustava opisat ću moguće značenje prekidača vezano uz scenarije. Svaki prekidač ima gornju i donju tipku:

-          Prekidač 1 gore – uključenje rasvjete u kuhinji i blagovaoni

-          Prekidač 1 dolje – uključenje rasvjete u blagovaoni i kuhinji i spuštanje svih roleta

-          Prekidač 2 gore – uključenje rasvjete samo u blagovaoni

-          Prekidač 2 dolje – uključenje rasvjete samo u blagovaoni i spuštanje roleta

-          Prekidač 3 gore – gašenje kompletne rasvjete izuzev nape i radne površine i uključenje rasvjete u hodniku

-          Prekidač 3 dolje – gašenje kompletne rasvjete uključujući napu i radnu površinu i podizanje svih roleta

         U scenarij se mogu dodati i upravljanje grijanjem, ventilacijom, audio – sustavom i to jednostavnom promjenom podešenja (programa) u centralnoj upravljačkoj jedinici bez ikakvih zahvata na instalaciji!

         Za potpunu autonomiju svih sustava uključujući i rasvjetu koristi se najnaprednija tehnologija aktivne kuće („superinteligentna kuća“). Tada se kraj vrata ugrađuje grupa prekidača sa tri ili četiri tipke namjere – slika 3 broj 1 (druga grupa prekidača se ugrađuje u hodnik a treća u dnevni boravak):

-          Tipka 1 – idem na tuširanje

-          Tipka 2 – idem na spavanje

-          Tipka 3 – opozivam sve naredbe.

         Tipkom 1 pripremamo sustav instalacija u kupaoni (grijanje, zagrijavanje vode, ventilacija) za tuširanje ili kupanje koje slijedi. Tipkom 2 pripremamo sve sustave za rekonfiguraciju na noćni režim rada prilikom odlaska u spavaću sobu. Tipkom 3 poništavamo sve naredbe (scenariji ili funkcije uključene glasovnom naredbom, senzorima ili daljinskim upravljačem, kao i namjere) i vraćamo sustav u normalan način rada. Moram napomenuti da su spomenute grupe prekidača  jedini prekidači u čitavom stambenom objektu!